VÄLJUMINETallinnast
HIND-€ / inimene. (Kehtib 15 inimese puhul)
VÄLJUMISAEGKell 9:00 Palume kohal olla vähemalt 15 minutit enne reisi väljumist
HIND SISALDAB
BussisõituProffessionaalset kohalikku giidi ja Eesti reisisaatjat
Lõunasööki PadiselSissepääse

 

Kõigepealt vaatame väljast kaunit, terviklikuna säilinud neogooti stiilis Vasalemma mõisa, mis on ehitatud aastatel 1890-1893 kohalikust dolomiidist, nn Vasalemma marmorist. Hoone kujundamisel on eeskuju võetud inglise keskaegsetest rüütlilossidest, mida on stiliseeritud ja põimitud järelklassitsistlike ja uusrenessanslike stiilielementidega. Härrastemaja on kasutatud ka inglise villana filmivõtete paigaks. Seejärel sõidame Rummu, mis on olnud läbi aegade Vasalemma marmori leiukoht. Peamiseks tööjõuks karjääris olid Murru vangla kinnipeetavad. Vangla likvideerimise ja kaevandamise lõppemise järel pärast pumpade seiskamist oli veetõus nii kiire, et uppusid suur kaevandusekskavaator, hooned ja muu inventar, mis koos haruldaselt läbipaistva veega moodustab ainulaadse veealuse muuseumi. Teeme parvesõidu rummu karjääril raftiekskursiooniga varemete vahel, 3 h. Seejärel sõidame Padisesse, kus sööme lõunat.

Pärast söömist külastame Padise tsistertslaste kloostrit, mille ehitustööd algasid 14. sajandil ning kestsid vaheaegadega üle 200 aasta. Suurejoonelise kindlustatud kloostrikompleksi rajamiseks andis 1305. aastal loa Taani kuningas Erik Menved. Dünamündest pärit mungad rajasid kloostri eestlaste Padise muinaslinnuse lähedale, Simmiku ehk Kloostri jõe äärde. Siin oli sobiv põllumaa, mis andis kloostrile sissetuleku ja voolav vesi, mida oli võimalik rakendada vilja- ja muude veskite ringi ajamiseks. Näeme ka

Padise mõisa ja valitsejamaja. Viimaseks külastuskohaks on Kristuse pühale ristile pühendatud 700 aasta vanune, massiivsete müüridega Harju-Risti kirik, mis allus algselt Padise kloostrile. Unikaalne poolringi-kujuline torn tekkis esialgse ümartorni varisemise tõttu XVII sajandil. Raskepärane piilar ja madal võidukaar lisavad Mandri- Eesti ühele omapäraseimale ja iidsemale pühakojale arhailist võlu. Võimalus on tõusta kirikutorni, et näha Eesti vanimat tornikella (XIV saj) ja ümbruskonna vaadet. Samuti saad käia laepealsetel võlvidel ehk n-ö kiriku pööningul, imetleda restaureeritud pikihoonet ja käärkambrit koos ainulaadse kamina ja keldriga.

Reis toimub 2021

1.päev
9:00 Sõidame välja Tallinnast
10.00-10.30 Vasalemma mõis väljast
11.00 – 13.45 parvesõit Rummu karjääris koos raftiekskursiooniga varemete vahel
14.00 – 15.00 lõunasöök Padisel
15.00 – 16.30 ekskursioon Padise kloostris
16.45 – 17.45 Harju-Risti kirik
18.45 Tagasi Tallinnas