Tartust & Paidest
Väljumine
2 päeva
Reisi kestvus
VÄLJUMINE Tartust & Paidest
HIND 183€/inimese kohta.
VÄLJUMISAEG Kell 6:15 Palume kohal olla vähemalt 15 minutit enne reisi väljumist
HIND SISALDAB
Bussisõitu & praamisõitu Reisisaatja teenust
Muuseumide sissepääse Lõuna, õhtu ja hommikusööki
Vormsi ja Noarootsi giide Öömaja

Vormsi on olnud põline eestirootslaste asuala, millest annavad tunnistust võõrakõlalised kohanimed. Alustame ekskursiooniga Pearsi talumuuseumis, kus on taastatud rannarootsi talu koos kõige seal leiduvaga. Seejärel sõidame Vormsi keskusse Hullo külas ja sööme lõunat Hullo trahteris.

Pärast lõunat külastame vanimat teadaolevat muistist – 14. sajandist pärit Püha Olavi kirikut ja vaatame ühe maailma suurima rõngasristide koguga surnuaeda kiriku kõrval ning üht vähestest Vabadussõja mälestussammastest, mis jäi püsima ka nõukogude ajal. Seejärel käime vaatamas üht suurt rändrahnu – Parunikivi.

Vormsi läänerannikul käime Saxby tuletornis, kust avaneb imeline vaade saare läänerannikule ja käime ka väikeses muuseumis. Vaatame ka Rälby külas taastatud pukktuulikut.

Peale ajalooliste vaatamisväärsuste on Vormsil ka mitmekesine loodus. Põnevamad kohad on Prastvike järv, mida on kõige parem vaadelda Suurallika matkarada külastades, Saxby rannas avaneb Vormsi lademe lubjakivi, milles leidub rikkalikult kivistisi, Rumpo poolsaare lookadastike vahel kulgeval matkarajal avaneb vaade Hullo lahele ja laidudele.

Kindlasti käime veel põnevates kohtades (käsitööselts, Parunikivi, prügimaja). Päeva lõpetame Rumpos, kus soovi korral saab ujuma, matkama või linnuvaatlustorni minna. Seal on võimalik ka mägiveiseid näha ja aega maha võtta.

Sööme õhtust Hullo trahteris ja ööbime Hullo Hostelis.

Järgmisel päeval teeme pärast hommikusööki veel väikese käigu saarel ning sõidame siis tagasi mandrile võtame peale Noarootsi giidi ning sõidame Noarootsi poolsaarele. Külastame 16. saj. algul ehitatud hilisgooti kirikut, mis on Eestis ainulaadne mitmete mujal kordumatute detailide poolest. See on üks kolmest Eesti laudkatusega kirikust. Kiriku sisustuses on muljetavaldavam barokkstiilis puukantsel (aastast 1656, kuulus meister Elert Thiele). Altariruumis asuvad veel kaks raidkiviteost – ristimisvaagen (1528) ja Ungru dolomiidist figuraalne barokkepitaaf koori idaseinal (1630, autoriks Haapsalus töötanud kujur Joachim Winter). Kirikuruumi lääneosas asuv puitrõdu (arvatavasti 17. sajandist) on tahutud välja kirvega. Kirikuaias leidub huvitavaid vanu rõngasriste ja Noarootsi mõisnike hauamonumente.

Seejärel vaatame Saare mõisa ning käime mõisa hobusetalli rajatud Lyckholmi muuseumis, mis tutvustab Saare ajalugu alates 2. juulist 1715, kui tsaar Peeter I purjetas saarest ja Skanskoplist möödudes Haapsallu, kuni tänaseni. Teistes ruumides on tööriistad, mida kasutati tol ajal põllutöödel.

Reisi toimub: 13-14.August 2022

1.päev

Väljasõit Tartust 6:15

7:35 Väljasõit Paidest
10:05 Laev väljub Rohukülast
10:50 jõuame Vormsile Sviby sadamasse, kus kohtume giidiga.
Ekskursioonid Põha Olavi kirikus, Saxby tuletornis, Pearsi talumuuseumis ja ringsõit saarel, vahepeal lõunasöök
19:00 õhtusöök Hullo trahteris ja ööbimine Hullo hostelis

2.päev

Ringsõit saare loodusega tutvumiseks

13:05 sõidame mandrile.
13:50 – 17:00 ekskursioon Noarootsis (kirik, saare mõis, Lyckholmi muuseumi).

Lõpp

20:30 oleme tagasi Tartus

vormsi reis
13-14.August 2022
Vormsi reis
13-14.August 2022