Tallinnast
Väljumine
10 päeva
Reisi kestvus
VÄLJUMINE Tallinn
HIND 0€/inimese kohta.
VÄLJUMISAEG 10:30 koguneme Tallinna lennujaama.
12.35 väljub Turkish Airlinesi liinilend TK1422 – Palume kohal olla vähemalt 15 minutit enne.

Sellel reisil näeme täiesti teistsugust Türgit – ehedat, täis iidset ajalugu. Näeme maailma vanimat templikompleksi Göbekli Tepet(8000eKr), UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvat Nemruti mäge müstiliste hiiglaslike kivipeadega ja Piiblist tuntud Aabrahami sünnikohta. Naudime ka võrratuid Büstsantsi mosaiike, Seldžukkide riigi aegseid kindlusi, kristlikke kirikuid, mošeesid, idamaiseid turge jm. Lisaks 2 päeva imelist Istanbuli . Käime ka Türgi saunas ning saame osa rahvuslikust õhtust Türgi traditsioonilise toidu ja muusikaga. Hind sisaldab kõiki programmilisi tegevusi ja enamikku söögikordasid ( 9 hommikusööki, 8 lõunasööki ja 1 õhtusöök).

Reis toimub 28.August – 7.September 2024

Hind sisaldab:
Lennukipileteid
Bussi
Majutust 4* hotellides 2-kohalistes tubades
Kõiki ekskursioone ja sissepääsupileteid,
Rahvusõhtut
Sauna
Kohalikku giidi ja eestikeelset reisijuhti
Jootraha hotellides

Hind ei sisalda:
– Ühese toas lisamaks on -€
– Iseseisvad söömised – 2 lõunasööki ja 8 õhtusööki
– Reisikindlustus
– suveniirid

1.päev

(31. august) Tallinn – Istanbul – Gaziantep

Kell 10.15 koguneme Tallinna lennujaamas.
Kell 12.35 väljub Turkish Airlinesi liinilend TK1422.
Kell 15.55 jõuame Istanbuli.
Kell 21.30 väljub siselend Gaziantepi. Vahepealne aeg (5 t + 35 min) on aeg iseseisvaks tutvumiseks ühe maailma suurima lennujaamaga.
Kell 23.00 jõuame Gaziantepi, kus meid võtab vastu kohalik giid, kes viib meid hotelli.
1 öö 4* The Green Park Hotel Gaziantep https://www.thegreenparkgaziantep.com/en

2.päev

(1. september) Gaziantep – Adıyaman

Gaziantep oli asustatud juba hetiidi kultuuri aegadest. Linna kohal kõrgub 36 torniga tsitadell. Esimese kindluse rajas siia Ida-Rooma keiser Justinianus Suur (valitsemisaeg 527 – 565), tänaseni säilinud kindlus aga jääb Seldžukkide riigi (1055 – 1194) aegadesse. Tsitadellist otse allpool asub bazaar (laat), kus käsitöölised meisterdavad ja müüvad vaskasju.

Pärast hommikusööki külastame maailmakuulsat Gaziantepi mosaiigi muuseumi. Muuseumis eksponeeritakse mosaiiki, mis toodi roomlaste linnast Zeugmast enne kui Bireciki tammi rajamine uputas selle. Külastame linnakindlust ja vase laata – üht erilisemat ning vanimat Türgis. Seejärel läheme Türgi sauna hamami. See on kohaliku kultuuri lahutamatu osa, mis värskendab teie keha ja vaimu ning on unustamatu kogemus. Seejärel sõidame maakonna keskusse Adıyamani. Vanalinnas paiknevad Hisn Mansuri kindluse varemed.

2 ööd 4* Grand Isias Hotel http://www.grandisias.com/default-tr.php

3.päev

(2. september) Kahta – Nemruti mägi

Tänase päeva pühendame Commagene kuningriigi pärandiga tutvumisele. See oli väike kuningriik Anatoolias, mis tekkis II sajandil eKr Aleksander Suure loodud impeeriumi nõrgenemise perioodil. Tuntuim muistis on Nemruti mäel asuv riigi II kuninga – Antiochus I Theose (98 – 31 eKr) hauakamber, mis oli ümbritsetud hiiglaslike kuninga, jumalate ja loomade kivikujudega. Valitseja väitis, et ta on Aleksander Suure perest ja kuulutas ennast jumalaks. Kujud sümboliseerivad kõigi eri religiooni jumalate võrdsust kuningaga. Nemruti mägi võeti 1987. aastal UNESCO maailmapärandi nimistusse ja aasta hiljem (1988) loodi Nemruti mäe rahvuspark. Hea ettekujutuse Nemruti mäest saate videolt: https://player.vimeo.com/video/92815056

Pärast hommikusööki külastame vanas Kahtas asuva antiikse linna Arsamia varemeid, kus näeme Commagene’i valitsejate matmispaika – kivikambreid, mosaiikide jäänuseid ja erinevaid bareljeefe, mis kujutavad kuningate tegevusi ning suhtlust jumalatega. Kivitunnel viib kaljusse rajatud hauakambritesse, vaatame Haydarani ja Turuş kivi ja linna tähtsat pühapaika Ulucami. Edasi suundume uudistama – hästi säilinud Rooma silda, mis ületab Cendere jõge. See ehitati 200 eKr. keiserliku Rooma armee leegioni Legio XVI Gallica poolt, et nad saaksid alustada sõda Parthiaga. Sillale lisas neli Korintose stiilis sammast Rooma keisri Lucius Septimius Severus (193 – 211), oma teise naise Julia Domna ja nende poegade Caracalla ja Publius Septimius Geta auks. Külastame ka Karakuşi matmispaika, kuhu Mithridates II (36 – 20 eKr) püstitas mälestusmärgi oma emale Isiasele, õele ja vennale. Viimaks suundume Nemruti mäele, et vaadata kivipäid, mis õhtuses valguses hõõguvad kuldselt ja on eriti ilusad. Nemruti mäelt avaneb ka suurepärane vaade ümbritsevale maastikule.

4.päev

(3. september) Kahta – Sanliurfa

Pärast hommikusööki sõidame Sanliurfasse, teel külastame Ataturki tammi, mille rajamisega ujutati üle enam kui 817 km2 suuruse ala. Sanflurfa asutati 5 500 aasta eest hurriitide poolt, pärast hõivasid selle hetiidid, assüürlased, kreeklased ja roomlased. Sanliurfa on püha linn, kus on väidetavalt sündinud Aabraham, kes on oluline nii juutidele, moslemitele kui ka kristlastele. Aabrahami peavad oma esiisaks nii juudid, keda ta oli jumala käsul Iisraeli viinud, moslemid kellele oli ta koos oma pojaga Mekasse kõige pühama mošee ehitanud, kui ka kristlased, kelle esimene usujuht ehk patriarh ta oli olnud. Selles linnas seguneb türgi, araabia ja kurdide kultuur ja arhitektuur. Samuti on Sanliurfa üks väheseid kohti Türgis, kus saab kogeda tõeliselt idamaist atmosfääri. Linna jõudes läheme kõigepealt vaatama Abrahami basseini, mis asub kaunilt kujundatud pargis järve kaldal tsitadelli jalamil. See on koht, kus legendi kohaselt piibli prohvet pääses Assüüria kättemaksuhimulise kuninga Nimrodi käest. „Abraham visati tulle, aga Jumal muutis tule veeks ja põlevad halud kaladeks.” Basseini äärest jõuame koopasse, mida peetakse Abrahami sünnipaigaks. See on kristlaste ja moslemite pühapaik. Rahvuslik õhtu (Õhtusöök + muusika)! 2 ööd 4* Harran Hotel Şanlıurfa (hotellil on välibassein).

5.päev

(4. september) Harran – Göbekli Tepe

Pärast hommikusööki sõidame Harrani, kus Abraham veetis oma viimased eluaastad. Külastame Harrani varemeid, näeme linnamüüri, vanimat islami ülikooli ja 8. sajandi kindlust. Pärast vaba aega jalutamiseks Harrani külas, sõidame vaatama Türgi, kui mitte kogu maailma tähtsaimat arheoloogilist leidu – Göbekli Tepe – mis heidab valgust inimkultuuri evolutsioonile ning mängib kiviaja inimese mõistmisel olulist osa. Göbekli Tepe rajati umbes 8 000 eKr või varem, kui seda piirkonda asustasid kütid – korilased. Kui Giza püramiidide ehitati 2565 – 2150 aastat eKr, Inglismaal asuv Stonehenge 3500 aastat eKr ja Mesopotaamia templid 6500 – 3800 aastat eKr, siis neist kõigist tuhandeid aastaid vanem Göbekli Tepe on tõeline sensatsioon. Arvatakse, et T-kujulised sambad koos loomade nikerduste, tohutute kivirõngastega ja paljude ristkülikukujuliste ruumidega moodustavad usukompleksi. Mõned väidavad, et kompleksi kasutati rituaalide ja ohverduste jaoks. Kui tegu on pühamuga, on see maailma vanim teadaolev templikompleks. See paik on ka ilmselt maailma vanim arhitektuuristruktuur, sest enne selle avastamist polnud tõendeid, et kütid-korilased oleksid suuri monumente püstitanud. Göbekli Tepes on ääretult lihtne ennast selle struktuuride, ornamentide ja nikerduste vahel ära kaotada. See on lihtsalt hingemattev!

6.päev

(5. september) Mardin

Pärast hommikusööki lahkume Urfast ja sõidame Mardinisse. Mardin on üks vanimaid Ülem-Mesopotaamia linnu. Linnas on muljetavaldava arhitektuuriga ehitisi ning sealt avanevad rabavad vaated Põhja-Süüria tasandikule. Linna jõudes külastame Deyrulzafarani kloostrit, mis on tuntud ka Mor Hananyo kloostrina. Klooster ehitati umbes 5. sajandil Süüria ortodoksetele kristlastele ja on endiselt heas korras. Viimaks külastame ühte kõige ilusamat ajaloomonumenti Zinciriye Medresesi Mardinis. Tegu on 1385. aastal ehitatud piirkonna viimase sultani (Sultan Isa) loosiga, kus on ka mošee ja sultani hauakamber. 1 öö 3* Büyük Mardin Hoelis.

7.päev

(6. september) Diyarbakır

Kagu-Türgi elavaim linn Diyarbakir asutseb Tigrise jõe kaldal. Vanalinna ümbritseb 6 km pikkused mustast basaldist linnamüür. Vanalinnas on munakivisillutisega tänavad, mošeed, kirikud ja häärberid. Esimesed linnamüürid ehitasid siia roomlased juba 3. saj. pKr, sest linnal puudusid looduslikud eeldused kaitseks. Bütsantslased täiendasid kindlustusi ja tänaseni säilinud osa jääb Seldžukkide riigi (1055 – 1194) aegadesse, kes hõivasid linna 1088. Müüri läbib 4 suuremat väravat ning seda liigendab 72 torni. Müüril on võimalik jalutada. Diyarbakıris külastame St. Giragos kirikut. St. Giragos kirik on üks kõige tähtsam Armeenia kirik Türgis.

1 öö 4* Novotel Diyarbakir Hotel https://all.accor.com/hotel/9494/index.en.shtml?utm_campaign=seo+maps&utm_medium=seo+maps&utm_source=google+Maps

8.päev

(7. september) Istanbul

Pärast hommikusööki suundume Diyarbakiri lennujaama. Kell 11.30 stardib siselend Istanbuli. Kohale jõuame kell 13.35 ja alustame tutvumist kunagise Ida-Rooma keisririigi (395 – 1453) pealinnaga. Bütsantsi kunagisest hiilgusest annab aimu Hagia Sophia katedraal (532 – 537) ja hipodroom, kus näeme Egiptuse Obeliski, lisaks külastame suursugust Sultan Ahmeti Sinist Mošeed, mis on üks kuulsamaid usurajatisi maailmas. Käime Osmani impeeriumi (1299 – 1922) aegses Topkapi palees, mis peidab endas palju sultani saladusi ja aardeid ning pakub lisaks silmailule suurepärast ülevaadet kuulsate türgi sultanite eluolust. 1459 – 65 rajas siia sultan Mehmet II oma peamise residentsi. Ühe suure hoone asemel oli palee projekteeritud paviljonide seeriana, mida eraldasid 4 tohutut õueala – kivine variant telklaagritest, kust türgi rändhõimud pärit olid.

2 ööd 4* Grand Yavuz Hotel https://www.grandyavuzhotel.com/tr (1,3 km Hagia Sophiast)

9.päev

(8. september) Istanbul

Pärast hommikusööki jätkame tutvumist Istanbuliga. Külastame Istanbuli tähtsaimat Sulemaniye mošeed – mis on kohane eenutus tema tellijale Süleyman Toredale. 17. sajandil laiendati mošeed, mille käigus rajati ruumid vaeste abistamiseks ja vürtsibasaariks (maitseaineturuks), kus saab ka praegu idamaiseid maitseaineid osta. Külastame ka Kuldsarve lahe ääres olevat 60 m kõrgust Galata torni. Torn ehitati 6. sajandil, mil siit jälgiti Bosporose väina läbivaid laevu. Pärast Konstatinoopoli vallutamist muutsid osmanid torni vanglaks ja laevastiku laoks. Kahe Istambulis oldud päeva kokkuvõtteks teeme meeleoluka laevasõidu Bosporuse väinal, kus avanevad lummavad vaated linna tähtsamatele vaatamisväärsustele.

10.päev

(9. september) Istanbul - Tallinn

Kell 11.00 sõidame lennujaama ja kell 15.00 väljub Turkish Airlines lend Tallinna.

28.Aug - 7.September 2024
Türgi reis, Türgi, istanbul
28.Aug - 7.September 2024
28.Aug - 7.September 2024
Türgi reis, Türgi, istanbul
28.Aug - 7.September 2024
28.Aug - 7.September 2024
Türgi reis, Türgi, istanbul
28.Aug - 7.September 2024
Türgi reis, Türgi, istanbul
28.Aug - 7.September 2024
28.Aug - 7.September 2024
28.Aug - 7.September 2024
Türgi reis, Türgi, istanbul
28.Aug - 7.September 2024
28.Aug - 7.September 2024
28.Aug - 7.September 2024
28.Aug - 7.September 2024
28.Aug - 7.September 2024
Türgi reis
28.Aug - 7.September 2024
28.Aug - 7.September 2024
28.Aug - 7.September 2024
28.Aug - 7.September 2024
28.Aug - 7.September 2024
28.Aug - 7.September 2024