Pärnust, Tallinnast, Rakverest
Väljumine
4 päeva
Reisi kestvus
VÄLJUMINE/TAGASITULEK Rakverest, Tallinnast ja Pärnust
HIND 311€/inimese kohta.
VÄLJUMISAEG Kell 7:00 – Palume kohal olla vähemalt 15 minutit enne väljumist
HIND SISALDAB
Bussisõitu Pääsmeid
Hommiku, Lõuna ja õhtusööke
Öömaja
Proffessionaalset kohaliku giidi ja reisisaatjat

Sellel reisil on meil reisijuhiks palju reisinud kirjanik Olev Remsu, kes tunneb Kuramaa kanti läbi ja lõhki. Teemaks on Liivi Ordu, Riia peapiiskopkond, Kuramaa Hertsogiriik, Liivlased ja NSVL-i militaarne pärand. Külastame mitmeid uhkeid kindlus-losse, tutvume “Krokodill Dundee” prototüübiga, jalutame ilusatel promenaadidel, kenades randades ja näeme Euroopa laiemat juga. Käime Ainaži meremuuseumis, „kummituslinnas”, kaubanduskeskuses, näeme tohutult suurt raadiolaineid püüdvat „panni” ja teeme laevaga 45-minutilise lõbusõidu Ventspilsis. Külastame kontrastiderohket Liepajat ja lummavat kuurortlinna Jūrmalat.

Reis toimub: 21 – 24.Juuli 2022

Hind sisaldab:
– kõigi mugavustega bussi
– kõiki sissepääsupileteid
– ööbimisi hotellides 2-kohalistes tubades (3 ööd)
– hommikusööki (3 söögikorda)
– lõunasööki (4 söögikorda)
– eestikeelse reisijuhi teenust (Olev Remsu)

Hind ei sisalda:
– Üheses toas ööbimist
– õhtusööki

1.päev

(21. juuli) Rakvere – Tallinn – Pärnu – Ainaži – Kuldīga


Väljasõit Rakverest kell 7.00 bussijaama tagant parklast, Tallinnast Mere Puiesteelt kell 8.15 ja Pärnust hotell Pärnu eest kell 10.15. Esimene peatus on Läti ja Eesti piiri lähedal Ainažinis, kus sööme lõunat. Pärast sööki külastame Ainažini (Heinaste) meremuuseumi vanas merekooli hoones, millel on olnud väga tähtis osa eestlaste ja lätlaste merehariduse saamisel. Riiast sõidame me Salaspilsi kaudu mööda, näeme bussiaknast Riia äärelinnu ja suurt hüdroelektrijaama Väina (Daugava) jõel. Edasi külastame Kuldīga lähedal Venta jõe kallastel liivakoopaid. Jõuame Kuldīgasse, peatume Metropole kolmetärnihotellis südalinnas, ümberringi kohvikud ja poed. Pärast pisikest hingetõmbamist on jalgsiekskursioon selles võluvas väikelinnas, mis oli kunagi Kuramaa Hertsogiriigi pealinn. Siin asub Euroopa kõige laiem juga (Venta juga – laius 100 – 110 m kõrgus 2,2 m). Ületame põneva telliskivisilla, läheme suplema Venta jõkke, mille madala joa all saab võtta mõnusat „turjamasaaži”. Öö hotellis Kuldīgas.
2.päev

(22. juuli) Kuldīga – Valdemarpils – Dundaga – Kolkja – Ventspils


Pärast hommikusööki kell 8.30 alustame oma reisiprogrammi. Esmalt külastame väikelinna Valdemarpilsi ja saame teada, mille poolest erines Läti 1918 – 1940 tollasest Eestist. Edasi suundume Dundagasse, kus asub omapärane kindlus-loss, mille lasi rajada 13. sajandi lõpus Riia peapiiskop. Siin kuuleme põnevast ordu ja piiskopkonna vastasseisust Liivimaal. Dundaga on liivlaste ülestõusu keskus. Legendi kohaselt on lossiseina müüritud paruni õde, kes segas härjapõlvlaste pulma. Näeme veidrat skulptuuri krokodilli ja inimesega. See on püstitatud maailmakuulsa, Dundagas sündinud krokodillikütt Arvīds Blūmentālsile (1925-2006), kes sõdis Lät Leegionis ning pärast sõda elas Austraalias. Tema on tuntud kui filmiseeria “Krokodill Dundee” peategelase prototüüp. Lossis on talle pühendatud muuseum. Teeme lossis ekskursiooni ja külastame krokodillimuuseumi. Edasi põikame Mazirbesse, kus vaatleme Eesti, Soome ja Ungari poolt rajatud Liivi kultuurikeskust. Järgnevalt suundume Kolka, Kuramaa rahvuspargi keskuses. Jalutame Kolka säärel, liivateravikul, mis lainetest ja tuulest sõltuvalt muudab oma kuju. Saaremaa on siit üle Irbe väina kiviga visata. Lõunatame Kolka rahvuspargi keskusese esisel platsil. Edasi kulgeme mööda Kura poolsaare läänekallast otse lõunasse, teel teeme fotopeatuse nõukogude-aegses radarikeskuses, kus radar on alles. See pidavat fikseerima isegi nahkhiirte lennud Rootsis. Linn sõjaobjekti ümber laguneb. Jõuame taas keskaegsele ordu alale, Kuramaa kunagisse teise pealinna, umbes Pärnu-suurusesse, ca 35 tuhande elanikuga Ventspilsi. Jalutame lehmaskulptuuridega palistatud jõeäärsele kuni jõesadamani, vaatleme teisel pool jõge suures sadamas lossimis- ja laadimistöid. Edasi teeme lõbusõidu jõel ja merelahel laevaga Hercogs Jēkabs, sõidul kuuleme Kuramaa hertsogi Jakob Kettleri võimsast elust. See oli mees, kes muretses Kuramaale oma asumaad – Kariibi merel ja Aafrika rannal Atlandi ookeanis. Lõbusõit vältab 45 min ja pärast seda külastame Ventspilsi Liivi ordulkindlus-lossi. Viimaks lähme randa, kus on eraldi märgistatud rannaribad meestele ja naistele koos, meestele ja naistele omaette, naistele kas ainult ilma topita või päris rõivavabalt. Kes soovib võib jääda randa aga teisel lähevad otse hotelli.
3.päev

(23. juuli) Liepāja


Pärast hommikusööki kell 9.00 alustame sõitu mööda Kura poolsaare läänekallast. Esimese peatuse teeme kuulsusrikkas, umbes tuhande elanikuga väikelinnas Pāvilostas. Siia, Saka jõe suudmesse, rajas sadama Kuramaa piiskop juba 1253. aastal. Jalutame sadamakail ja pikkadel muulidel, jälgime kalurite töid ja uhkeid purjekaid, kinnitame keha sadamakohvikus. Näeme ka kaldale tõmmatud vanu laevu, kõnnime läbi laevade surnuaia. Edasi jätkame teed otse lõunasse. Teeme fotopeatuse Grobiņas, pildistame ordulinnuse konserveeritud varemeid. Aga see on juba peaaegu Liepāja äärelinn, Leedu piir on siit vaevalt 50 km kaugusel. Teeme bussiekskursiooni Kuramaa suurimas linnas (ca 70 tuhat elanikku) Liepājas, külastame Merekirikut, mis on koopia Kroonlinna kuulsast Merekirikust, mille eeskujuks omakorda on olnud tohutu suure kupliga Hagia Sophia Konstantnoopolis-Istanbulis. Liepāja kirik aga asub „Hruštšovkade” vahel, seal saab teha imepäraseid fotosid – kuldne, särav kuppel paistab üle igavate kastmajade. Näeme tsaariaegset tehnikaimet, silda, mida ei tõsteta üles (nagu seda tehakse sildadega Peterburis), vaid mis käib lahti külje peale, et laevad saaksid mööda jõge sõita. Sõidame mööda hiiglaslikust allveelaevatehasest, mis asutati juba tsaariajal ning mida laiendati Nõukogude perioodil. See võtab enda alla terve linnaosa, mis on valdavalt kroonu eklektsismi ja stalinistliku ampiiri stiilis. Liepājas on šokimuuseum, kus näidatakse, mis juhtus inimestega, kes püüdsid Nõukogude ajal salaja piiri ületada. Võib lasta ülekuulajail ennast piinata ja peksta, ent selle eest tuleb maksta kõvasti raha. Seejärel paneme asjad kesklinna kolmetärni hotelli Liibavi, mille restoranis võib igaüks lõunatada. Kes soovib, leiab hotelli lähedalt poe või kohviku. Hiljem teeme jalgsiekskursiooni kesklinnas ja sadamarajoonis. Kunagistest sadamahoonetest on saanud kaunid kohvikud, hotellid ja poed. Liepāja on aegade jooksul olnud raudselt jäävaba sadam ning sellega tõmmanud end vallutama mitmeid riike. Öö veedame hotellis.
4.päev

(24. juuli) Liepāja – Skrunda – Jūrmala – Riia – Pärnu – Tallinn – Rakvere


Pärast hommikusööki kell 8.00 alustame tagasisõitu. Teel teeme peatuse ühes nõukogude-aegses sõjaväelinnas, kus kunagi elas 5000 inimest (Elva – suurune), millest nüüd on saanud jube kummituslinn. Jalgsiekskursioon sürrealistlike uusvaremete vahel, näeme efektseid graffiteid. Skrunda 19-korruseline militaartorni lasksid Ameerika lõhkamisspetsialist 4. mail 1995. aastal õhku, pidulikul üritusel viibis ka meie president Lennart Meri. Sündmust võeti kui lõplikku võitu külmas sõjas. Peatus ja lõunasöök Baltkumi kuulsaimas kuurortlinnas, efektse puitjuugendiga Jūrmalas, mille peatänav sarnaneb Euroopa suvituslinnade peatänavaga. Viskame pilgu ka kuulsale liivarannale, mis on ca 200 m lai ja mitmekümne kilomeetri pikkune. Sõidame mööda Läti presidendi residentsist, mille laskis omal ajal endale datšaks ehitada N. Liidu ministrite nõukogu esimees Aleksei Kossõgin. Kui esimesel päeval sõitsime me ümber Riia, siis viimasel päeval sõidame läbi Riia, teeme peatuse hiigelsuure kaubamaja Alfa juures, mis jääb meie teele.
Kell 18.15 jõuame Pärnusse, kell 20.00 Tallinna ja kell 21.30 Rakverre.
Kuramaa, Kuramaa reis, Reisid looduse- ja kultuurihuvilistele, Loodusreisid
21 - 24.Juuli 2022