Pärnust, Tallinnast, Rakverest
Väljumine
4 päeva
Reisi kestvus
VÄLJUMINE/TAGASITULEK Rakverest, Tallinnast ja Pärnust
HIND 311€/inimese kohta.
VÄLJUMISAEG Kell 7:00 – Palume kohal olla vähemalt 15 minutit enne väljumist
HIND SISALDAB
Bussisõitu Pääsmeid
Hommiku, Lõuna ja õhtusööke
Öömaja
Proffessionaalset kohaliku giidi ja reisisaatjat

Sellel reisil on meil reisijuhiks Olev Remsu, kes tunneb Kuramaa kant läbi ja lõhki. Külastame põnevaid koht, nagu kunagine Kuramaa Hertsogiriigi pealinn Kuldiga, Dundaga lossi, kus on sündinud “Krokodill Dundee” peategelase prototüüp, jalutame Kolka sarvel. Ventspilsis teeme lõbusõidu jõel ja merelahel, külastame Liepaja merekindlust ja palju muud.

Reis toimub: 21 – 24.Juuli 2022

1.päev

7.00 sõidame välja Rakvere bussijaama tagant parklast


8.15 sõidame välja Tallinnast Mere Puiesteelt
10.15 sõidame välja Pärnust hotell Pärnu eest
Alustame sõitu, suundume mööda Pärnu maanteed kuni Ainažini (Heinaste) Lätpiiril. Teel ja peatuskohtades tutvustab eestkeelne giid koht ja nende ajalugu. Ja nii terve teekonna jooksul.
11.15 – 12.45 teeme söögipeatuse 300 km kaugusel Ainažis ning külastame suurt meremuuseumi vanas merekoolis, millel on olnud väga tähts osa eestlaste ja lätlaste merehariduse saamisel. Merekooli kõrval asub Helmi hotell, selle kohvikus kinnitame keha. Riiast sõidame me Salaspilsi kaudu mööda, näeme bussiaknast Riia äärelinnu ja suurt hüdroelektrijaama Väina (Daugava) jõel. Külastame Kuldīga lähedal liivakoopaid Venta jõe kallastel. Jõuame Kuldīgasse, peatume Metropole kolmetärnihotellis südalinnas, ümberringi kohvikud ja poed. Hotellist võtame linnakaardi ja hotelli nimekaardi, et tarviduse korral tulla ise hotelli, olgu jalgsi või taksoga. Pärast pisikest hingetõmbamist jalgsiekskursioon selles võluvas väikelinnas, mis on kunagi olnud kunagine Kuramaa Hertsogiriigi pealinn. Ületame põneva telliskivisilla, läheme suplema Venta jõkke, selle madala saab võtta turjamasaaži.

Öö hotellis Kuldīgas.

2.päev

Hommikusöök hotellis.


8.30 start, täna sõidame marsruudil Kuldīga – Valdemarpils – Dundaga -Kolkja – Ventspils. Esmalt imetleme peamiselt bussiaknast juba enne sõda rajatud suurepärast väikelinna Voldemarpilsi, giid räägib, mille poolest erines Lät 1918 – 1940 tollasest Eestst. Kui pärast Riiast möödasõitu olime kogu aeg liikunud Liivi ordu aladel, siis nüüd jõudsime Kuramaa piiskopkonna territooriumile. Giidilt kuuleme ordu ja piiskopkonna vaenust kogu Liivimaal. Külastame Dundaga (liivi keeles Duoņig, eest keeles Tooningakummalist-tontjat, kinnise õuega peaaegu hiiglaslikku lossi ja pärnaalleed, kus kasvavad vägevad, suure ümbermõõduga puud. Dundaga on liivlaste ülestõusu keskus. Siia lossiseina olevat müüritud paruni õde, kes segas härjapõlvlaste pulma. Näeme veidrat skulptuuri krokodilli ja inimesega. See on püsttatud maailmakuulsale, Dundagas sündinud krokodillikütt Arvīds Blūmentālsile (1925-2006), kes sõdis Lät Leegionis ning pärast sõda elas Austraalias. Tema on tuntud kui üle maailma tuntud filmiseeria “Krokodill Dundee” peategelase prototüüp. Lossis on talle pühendatud muuseum. Teeme lossis ekskursiooni ja külastame krokodillimuuseumi. Edasi põikame Mazirbesse, vaatleme Eest, Soome ja Ungari poolt ühiselt rajatud Liivi kultuurikeskust.
12.30 – 13.00 Kolka, Kuramaa rahvuspargi keskuses. Jalutame Kolka sarvel, liivateravikul, mis lainetest ja tuulest sõltuvalt muudab oma kuju. Saaremaa on siit üle Irbe väina kiviga visata.
13.00 lõunasöök Kolka rahvuspargi keskusese esisel platsil. Lahkume kl 14.00 Edasi kulgeme mööda Kura poolsaare läänekallast otse lõunasse, teel teeme fotopeatuse Nõukogude-aegses radarikeskuses, kus radar on alles. See pidavat fikseerima isegi nahkhiirte lennud Rootsis. Linn sõjaobjekt ümber laguneb. Jõuame taas keskaegsele ordualale, Kuramaa kunagisse teise pealinna, umbes Pärnu-suurusesse, ca 35 tuhande elanikuga Ventspilsi.
15.30 asume taas bussi ning sõidame jõeäärsele promenaadile, jalutame lehmaskulptuuridega palistatud promenaadil kuni jõesadamani, vaatleme teisel pool jõge suures sadamas lossimis- ja laadimistöid.
16.00 teeme lõbusõidu jõel ja merelahel laevaga Hercogs Jēkabs, giidilt kuuleme Kuramaa hertsogi Jakob Kettleri võimsast elust, see oli mees, kes muretses Kuramaale oma asumaad – Kariibi merel ja Aafrika rannal Atlandi ookeanis. Lõbusõit vältab 45 min. Seejärel jätkame jalutust kaunil promenaadil, ca 700 m kaugusel on Liivi orduloss, külastame seda.
18.00 viib buss meie Mereparki, kust läheme üle kõrge luite mereranda. Kel huvi, võib teada, et Ventspilsi randades viljeletakse ka alastkultuuri ja seda õige mitmes kategoorias – eraldi on märgistatud rannaribad meestele ja naistel koos, meestele ja naistele omaette, naistele kas ainult ilma topita või päris rõivavabalt.
19.30 sõidame hotelli. Kel soovib, võib randa jääda (ent giidi sellest informeerides), rannast hotelli tulla on umbes 2 km. Ventspils on mitme Guinnessi maailmarekordi omanik, siia on rajatud uhkeid kultuurihooneid (viimasena teaduskeskus Vizums), kõike seda on teinud oligarh, veerand sajandit siin linnapea olnud Aivars Lembergs, kes praegu istub altkäemaksude pärast vanglas, kes on rahapesu süüdistusel USA sanktsioonide all, ent keda linnaelanikud väga armastavad. Giidilt kuuleme tema säravast elust.
3.päev

Hommikusöök hotellis.


9.00 stardime sõiduks mööda Kura poolsaare läänekallast.

​10.00 peatume kuulsusrikkas, umbes tuhande elanikuga väikelinnas Pāvilostas, mille sadama rajas siia, Saka jõe suudmesse, Kuramaa piiskop juba 1253. aastal. Jalutame sadamakail ja pikkadel muulidel, jälgime kalurite töid ja uhkeid purjekaid, kinnitame keha sadamakohvikus. Näeme ka kaldale tõmmatud vanu laevu, kõnnime läbi laevade surnuaia. Edasi jätkame teed otse lõunasse. Teeme fotopeatuse Grobiņas, pildistame ordulinnuse korrastatud varemeid. Aga see on juba peaaegu Liepāja äärelinn, Leedu piir on siit vaevalt 50 km kaugusel. Teeme bussiekskursiooni Kuramaa suurimas linnas (ca 70 tuhat elanikk) Liepāja s, külastame Merekirikut, mis on koopia Kroonlinna kuulsast Merekirikust, mille eeskujuks omakorda on olnud tohutu suure kupliga Hagia Sophia Konstantnoopolis-Istanbulis. Liepāja kirik aga asub hruštšovkade vahel, seal saab teha imepäraseid fotosid – kuldne, särav kuppel paistab üle igavate kastmajad. Näeme tsaariaegset tehnikaimet, silda, mida ei tõsteta üles (nagu seda tehakse sildadega Peterburis), vaid mis käib laht külje peale, et laevad saaksid mööda jõge sõita. Sõidame mööda hiiglaslikust allveelaevatehasest, mis asutat juba tsaariajal ning mida laiendat Nõukogude perioodil. See võtab enda alla terve linnaosa, mis on valdavalt kroonueklekttsismi ja stalinistliku ampiiri stilis. Liepājas on šokimuuseum, kus näidatakse, mis juhtus inimestega, kes püüdsid Nõukogude ajal salaja piiri ületada. Võib lasta ülekuulajail ennast piinata ja peksta, ent selle eest tuleb maksta kõvast raha. Seejärel paneme asjad kesklinna kolmetärni hotelli Liibavi, mille restoranis võib igaüks lõunatada. Kes soovib, leiab hotelli lähedalt poe või kohviku. Hotellist võtame linnakaardi ja hotelli nimekaardi. Teeme jalgsiekskursiooni kesklinnas, erit sadamarajoonis. Kunagistest sadahoonetest on saanud kaunid kohvikud, hotellid ja poed. Liepāja aegade jooksul olnud raudselt jäävaba sadam ning sellega tõmmanud end vallutama mitmeid riike.

Öö veedame hotellis.

4.päev

Hommikusöök hotellis, start kl 8.00.


Ees on pikk bussisõit Liepāja – Skrunda – Jūrmala – Riia eeslinn Alfa – Pärnu – Tallinn – Rakvere.Teel teeme peatuse Nõukogude-aegses sõjaväelinnas, kus kunagi elas 5000 inimest (Elva-suurune), millest nüüd on saanud jube kummituslinn. Jalgsiekskursioon ca 30 min sürrealistlike uusvaremete vahel, näeme efektseid graffiteid. Skrunda 19-korruseline militaartorni lasksid Ameerika lõhkamisspetsialist 4. mail 1995. aastal õhku, pidulikul üritusel viibis ka meie president Lennart Meri. Sündmust võet kui lõplikku võitu külmas sõjas. Peatus ja lõunasöök Baltkumi kuulsaimas kuurortlinnas, efektse puitjuugendiga Jūrmalas, mille peatänav sarnaneb Euroopa suvituslinnade peatänavaga. Viskame pilgu ka kuulsale liivarannale, mis on ca 200 m lai ja mitmekümne kilomeetri pikkune. Sõidame mööda Lät presidendi residentsist, mille laskis omal ajal endale datšaks ehitada N. Liidu ministrite nõukogu esimees Aleksei Kossõgin. Kui esimesel päeval sõitsime me ümber Riia, siis viimasel päeval sõidame läbi Riia, teeme peatuse hiigelsuure kaubamaja Alfa juures, mis jääb meie teele.
16. 00 stardime kaubamaja eest ning 21.00 oleme Tallinnas, teel teeme pisikesi, vajalikke peatusi.

*Pikka aega Poolaga vasall-liidus olnud Kuramaa lossid ja linnused räägivad meile intriigidest, atentaatdest ja salaarmumängudest, siit on pärit Vene keisrinna Anna Ivanovna ning toona Venemaa tegelik valitseja Aleksandr Menšikov. Piirkonda on laastanud kümned sõjad, erit rängalt Esimene ja Teine maailmasõda. Seda kõike kuuleme giidilt.

Kuramaa, Kuramaa reis, Reisid looduse- ja kultuurihuvilistele, Loodusreisid
21 - 24.Juuli 2022