VÄLJUMINE | Tallinn |
HIND | 3879€/inimese kohta.
Reisil on kõik kulud hinnas |
VÄLJUMISAEG | Kell 17.45 Koguneme Tallinna lennujaama, lend väljub kell 19.55. Ümberistumine on Istambulis, kell 5.00 |
HIND SISALDAB | Lennureisi, majutust, giide, sissepääsupileteid, bussireisi Iraagis, eestikeelset reisijuhti, kes tõlgib giidide juttu ja toitlustust. |
Iraak on meie jaoks viimasel ajal seostunud sõdade ja konfliktidega, aga tegemist on ka maailma kultuurihälliga, kus näeme rikkalikku kultuuripärandit muistse Mesopotaamia ajast. See viljakas Eufrati ja Tigrise vahelisel alal oli mitme maailma vanima kõrgkultuuri, nagu Sumer, Babüloonia, Assüüria häll. Oma reisil näeme kõikjal nende kultuuride pärandit, samuti palju muud huvitavat. Saame osa iraaklaste suurest külalislahkusest ja naudime kohaalikke toite. Meie vastuvõtja on meie turvalisusest tõsiselt huvitatud ning tagab selle kogu reisi vältel.
Eesti kodanikud vajavad Iraaki reisimiseks viisat, mille teeme piiril. Pass peab kehtima vähemalt 6 kuud riigist lahkumise kuupäevast. hinnas sisaldub käsipagas ning 1 ühik äraantavat pagasit kuni 30kg.
Reis toimub 4-18.Oktoober 2025
PÄEVAKAVA
4.Okto
Koguneme Tallinna lennujaama kell 17.45, lend väljub kell 19.55. Ümberistumine on Istambulis, kell 5.00
hommikul saabume Bagdadi. Buss viib meid hotelli, kus võtame toad ja puhkame sõidust, sööme, tutvume ümbrusega.
esimene ekskursioon Baghdadis
Täna teeme linnaekskursiooni Iraagi pealinnas Baghdadis. Linn asutati 8. sajandil Tigrise jõe kaldale ja see oli pealinn juba Abbassiidide kalifaadi ajal (Abbassiidide dünastia poolt valitsetud Kalifaat 750–1258) ning arenes kiirelt islamimaailma oluliseimaks kultuuri- ja majanduskeskuseks. Külastame Martyr’i Monumenti, mille on valmistanud Iraagi skulptor Ismail Fatah Al Turk – Iraagi maalikunstnik ja skulptor, kes on tuntud oma abstraktse kunsti, monumentaalskulptuuri ja avalike teoste poolest. Käime riiklikus Iraagi muuseumis, muuseumi nimi on inspireeritud Briti muuseumi nimest.
-Al- Mustansria school
-Tahrir Square
-Fardoss Square.
– Qushla Qurater.
-Al-Kadhimiya Mosque or Al-Kadhimayn Shrine.
teine ekskursioon Bagdadis
Läheme vaatama Pärsia arhitektuurimonumendi Taq Kasra Sasanianera varemeid, mis pärinevad 3.-6. sajandist. See on ainus ehitis, mis on säilinud Pärsia impeeriumi kuninglikust pealinnast Partia ja Sasani perioodidel – iidsest Ctesiphonist. Kuigi selle ehitusaasta üle vaieldakse, on säilinud võlvkäik vähemalt 1400 aastat vana. See oli osa linna paleekompleksist, arvatakse, et troonisaali lagi. Ehitise kõrgus on 37 meetrit, seda peetakse maailma suurimaks ühelööviliseks tellistest võlvkaareks. Seejärel külastame Bagdadi eeslinnas Kādhimaynis asuvat šiiitide islami mošeed Al-Kadhimiya (nimetatakse ka Al-Kadhimayn Shrine), kus asuvad seitsmenda ja üheksanda imaami Mūsā al-Kāẓim je tema pojapoja Muhammad al-Jawadi hauakambrid.
Seejärel jõuame Vabaduse Väljakule Tigrise idakaldal. See on Bagdadi suurim ja tähtsaim väljak.
Ööbime Bagdadis.
Babylon
Täna külastame Babyloni, mis oli iidse Lähis-Ida tähtsaim linn. 770 – c. 1670 enne Kristust oli see suurim linn maailmas, võib-olla esimene linn, kus elas üle 200 000 inimese. 609. kuni 539. aastal eKr oli see Uus-Babüloonia Impeeriumi pealinn. Babyloni rippuvad aiad olid üks 7 antiikaja maailmaimest.
Vaatame Ishtari väravat, mis oli Babyloni linna 8. värav. See ehitati 575 eKr kuningas Nebuchadnezzar II käsul linna lõunaosas ja oli müüriga ümbritsetud linna sisenemise põhiline tee.
Seejärel külastame Iraagi endise juhi Saddami luksuslikku paleed, mis on üks suuremaid ehitisi.
Siis Karbalasse hotelli
Karbala - Al-Ukhaidir kindlus – Najaf (külastame Wadi al-Salam surnuaeda) – Karbala
Karbalat peetakse shia moslemite pühaks linnaks, kümned miljonid moslemid külastavad seda kaks korda aastas. Külastame islami kolmanda imaami Husayn ibn Ali matmispaika ja mošeed.
Seejärel külastame Kesk Ida suurimat Alukhaidir kindlust See on suur ristkülikukujuline kindlus, mis püstitati aastal 775 pKr asub Basra, Kufa, Mosuli ja Damascuse vaheliste karavanide kaubateede ristumiskohas. Kindlus on ehitatud Abbasiidide kaliifi As-Saffah vennapoja Isa ibn Musa poolt. Kompleks koosneb põhisaalist, suurest Iwanist, vastuvõtusaalist ja teenistujaruumidest. Selle arhitektuur oma sisehoovide, elukohtade ja mošee struktuuriga on ilmekaks näiteks Abbasidide arhitektuurialasest leidlikkusest.
Seejärel sõidame pühasse linna Najafi, et külastada Wadi-al-Salaami surnuaeda. See on maailma suurim islami surnuaed, mis asub Shia pühas linnas Najafis. Kalmistu pindala on 1485,5 aakrit ja sisaldab üle 8 miljoni haua. Samuti meelitab see igal aastal miljoneid palverändureid. Siis tagasi Karbalasse.
Karbala– Nasriya (külastame Uruki)
Külastame Uruki, mis mängis juhtivat rolli Sumeri varajases linnastumises 4. aastatuhande keskel eKr. Umbes 3100 eKr võis linnas olla 40 000 elanikku ja selle ümbruses elas 80 000–90 000 inimest, mis teeb sellest tollal maailma suurima linnapiirkonna. Uruk oli ka legendaarse kuningas Gilgameši koduks, kes valitses Sumeri kuningate nimekirjas toodud kronoloogia järgi Urukit 27. sajandil eKr. Tema ajal tõusis linn Sumeris hegemooniks ning oli kuningas Lugalzagesi ajal (24. sajand eKr) Sumeri pealinn. Linn kaotas oma esmase tähtsuse umbes 2000 eKr seoses Babüloonia võitlusega Eelamiga, kuid jäi I aastatuhande lõpuni eKr autonoomseks templilinnaks. Urukist on avastatud Anu ja Ištari templi ja kahe tsikuraadi varemed (III aastatuhande I pool eKr) ning hulk kiilkirjatahvleid . Gilgameshi oli on akadi eepos, mis räägib Sumeri poolmüütilise valitseja Gilgameši, kangelastegudest. Urukist sai alguse kirjakunst 3300 eKr ja ta oli suur käsitöökeskus.
Sõidame Nasiriyasse
Nasriya (külastame Ur linna)- Marshlands-Basrah
-külastame Sumeri olulist linnriiki muistses Mesopotaamias – Uri, mis oli Sumerite poliitiline ja religioosne pealinn. Kuigi Ur oli kunagi Pärsia lahe ääres asuv rannikulinn, on rannajoon nihkunud ja linn on nüüdseks kaugel sisemaal, Eufrati lõunakaldal. Linn pärineb Ubaidi perioodist umbes 3800 eKr ja on ajalukku kantud linnriigina 26. sajandist eKr. Periood (2047-1750 eKr) on Sumerite ajaloos tuntud kui Ur III Periood ja oli Ur õitsenguaeg. Osaliselt taastatud Uri suur astmiktorn, mida siiani saab külastada ja suurem osa varemetest pärinevad sellest perioodist. Kaks suuremat kolmanda dünastia kuningat olid Ur-Nammu (r. 2047-2030 eKr) ja tema poeg Shulgi of Ur (r. 2029-1982 eKr) kes rajasid linnakogukonna pühendusid kultuuri arengule ja seda tehes panid aluse Sumeri renessaansile. Uri hiilgust kinnitanud kuninglike haudade avastamine. Need varadünastia IIIa perioodi (ligikaudu 25. või 24. sajandil eKr) pärinevad hauad sisaldasid tohutul hulgal väärismetallidest ja poolvääriskividest valmistatud luksusesemeid, mis olid imporditud kaugelt (Iraan, Afganistan, India, Väike-Aasia, Levant ja Pärsia laht).[5] See seni võrratu rikkus on tunnistus Uri majanduslikust tähtsusest varasel pronksiajal.
–siis sõidame märgalale Marshlands The Mesopotamian Marshes, mis on tuntud kui Iraaqi soo, see on märgala, mis asub Iraagi lõunaosas ja Iraani edelaosas. Sõidame märgalal paadiga.
Siis rändame Basrasse
Basra
Basra on Iraagi peamine sadam. Ajalooliselt on see üks sadamatest, kust väljamõeldud meremees Sinbad reisis. Linn ehitati aastal 636 ja mängis olulist rolli islami kuldajastul. Külastame vanalinna ja seal asuvaid Shanasheeli väärtuslikke hooneid. Al-Shanasheeli hooned on ainulaadne Basra linna kultuuripärand. Sellel ehitusstiilil on ajaloolised juured mis väljendavad iidset Iraagi tsivilisatsiooni. Käime ka Basra kaldapealsel ja külastame Basrah muuseumi.
Basrah- Samarra-Baghdad
Sõidame Samarrasse, iidsesse 836–892 astatel rajatud pealinna. See on ainus säilinud islamipealinn, mis on säilitanud oma esialgse plaani, arhitektuuri ja kunstid, nagu mosaiigid ja nikerdused. Samarral on kõige paremini säilinud iidse suurlinna plaan, sest ta jäeti suhteliselt varakult maha ja pääses seetõttu pidevast ülesehitamisest. Samarra esindab oma mošeede, arenduse, tänavate ja basseinide planeerimise, arhitektuurse kaunistuse ja keraamikatööstusega silmapaistvat arhitektuurilist etappi Abbasiidide ajastul. Ta on Tuneesiast Kesk-Aasiani ulatuva Abbasiidide kalifaadi arhitektuuri ja linnaplaneerimise parim säilinud näide ning selle perioodi üks maailma suurriike.
Linnas on säilinud kaks suurimat mošeed (Al-Malwiya ja Abu Dulaf) ja kõige ebatavalisemad minaretid, samuti islamimaailma suurimad paleed (Kalifade palee Qasr al-Khalifa, al-Ja’fari, al Ma’ shuq ja teised). Seal arendati välja Samarra stiilina tuntud nikerdatud krohv, mis levis tol ajal islamimaailmas ka mujale. Samarras töötati välja ka uut tüüpi keraamika, mida tuntakse nime all Luster Ware, mis imiteerib väärismetallidest, näiteks kullast ja hõbedast, valmistatud riistu.
Meie külastame Malwiya moseed, suurimat moseed Samarras. Mosee rajati 848 Abbasidi kaliifi Al-Mutawakkili poolt ja valmimise ajal oli see maailma suurim mosee.
Külastame ka Abbasidi Paleed, mis oli rajatud kaliif Al-Naser Ledinillah poolt 12. sajandil, Abbasidi ajalooperioodil ja see on üks maailma vanimaid paleesid ja vanim säilinud ehitis Bagdadis.
Baghdad – viimane ekskursioon Baghdadis külastame ( Firdosi väljakut, Mutanabbi tänav, Qishleh kell)
-külastame Al Mutanabbi tänavat, Bagdadi vana kvartali lähedal Al Rasheed tänaval. See on ajalooline raamatukaupmeeste keskus, tänav on täis raamatupoode ja müügilette. Ta sai nime kuulsa 10. Sajandi poeedi Al-Mutanabbi järgi. See on tänaseni jäänud intellektuaalide kogunemiskohaks.
-külastame Al Quishla kella Bagdadi Ottomani osas, Ottoman valitseja Namiq Pasha alustas selle ehitamist 1881.
Baghdad-Hatra-Mosul
Täna külastame iidset linna põhja Mesopotaamias – Hatrat. Hatra oli suur tugevalt kaitstud karavanilinn kaaravaniteede ristumiskohas. Ta oli ka Parthia impeeriumi usu- ja kaubanduskeskus ja esimese Araabia Kuningriigi pealinn, mis õitses 1. ja 2. sajandil eKr. See oli üks esimesi Araabia riike väljaspool Araabiat. Tänu oma kõrgetele ja paksudele tornidega tugevdatud linnamüüridele pidas Hatra vastu roomlaste sissetungidele aastatel 116 ja 198 eKr. Linn elas üle mitu invasiooni, enne kui see aastal 241 e.m.a hävitati. Tänaseks on see hästi säilinud varemetega arheoloogiline ala. Linna jäänused, eriti templid, kus hellenistlik ja rooma arhitektuur segunevad idapoolsete dekoratiivelementidega, kinnitavad linna tsivilisatsiooni suurust.
Mosul, Iraaqi teine suurim linn.
Mosulit loetakse Araabia maailma suuremate ning ajalooliselt ja kultuuriliselt olulisemate linnade hulka. Strateegilise asukoha tõttu on see traditsiooniliselt olnud rahvusvahelise kaubanduse ja reisimise keskus. Mosul ümbritseb idaküljel iidse Assüüria linna Niineve – kunagise maailma suurima linna – varemeid. Mosulis asub Mosuli ülikool ja selle tuntud meditsiinikolledž, mis on üks Lähis-Ida suurimaid haridus- ja uurimiskeskusi. Ajalooliselt on olnud tähtsaimaks toodanguks marmor ja õli. Linn on täis kultuurilist mitmekesisust, kuna seal on etniliselt ja religioosselt mitmekesine elanikkond. Assüüria perioodil oli see väga tähtis linn mesopotaamias, samuti Abbasidi kalifaadi ja Ottomani perioodidel.
Mosul on rikas vanade ajalooliste paikade ja iidsete ehitiste poolest: mošeed, lossid, kirikud, kloostrid ja koolid. Kesklinnas domineerib tänavate rägastik ja 19. sajandist pärit majad. Turgudel askeldavad: araablased, kurdid, assüürlased, Iraagi juudid, kurdi juudid, Iraagi türkmeenid, armeenlased, jeziidid, mandelased, romid ja šabakid.
Inglise kirjanik Agatha Christie elas Mosulis, samal ajal kui tema teine abikaasa, arheoloog Max Mallowan osales väljakaevamistel Nimrudis.
-külastame Mosuli vanalinna ja Al-Nouri mosee ja Al-Hadba minareti rekonstruktsioone Al Tahira kirikus.
Edasi sõidame Erbilisse et külastada tsitadelli
linnaekskursioon Erbilis
Inimasustus Erbilis võib pärineda viiendast aastatuhandest eKr. Varaseim ajalooline viide piirkonnale pärineb Sumeri Uri kolmandast dünastiast, kui kuningas Shulgi mainis Urbilumi linna. Hiljem vallutasid linna assüürlased. Alates 2. aastatuhande lõpust eKr läks see Assüüria kontrolli alla. Pärast Pärsia moslemite vallutamist ei jäänud see enam ühtseks piirkonnaks ning keskajal läks linn Seldžukkide ja Osmanite impeeriumide valitsemisalasse. Iidsetel aegadel oli linna kaitsejumal Arbela Ištar.
Linna südames on iidne Erbili tsitadell ja Mudhafaria minaret.
2014. aasta juulis kanti Erbili tsitadell maailmapärandi nimistusse.
Varaseimad tõendid tsitadelli künka hõivamise kohta pärinevad 5. aastatuhandest eKr ja võib-olla ka varem. Esimest korda esineb see ajalooallikates Ebla tahvlitel umbes 2300 eKr ja omandas erilise tähtsuse Uus-Assüüria perioodil. Sassani perioodil ja Abbasiidide kalifaadi ajal oli Erbil kristluse oluline keskus. Pärast seda, kui mongolid 1258. aastal tsitadelli vallutasid, vähenes Erbili tähtsus.
läheme lennujaama
10:10 väljub lennuk Istambuli, kuhu jõuame 12.50. Lend Istambulist väljub kell 12.50 ja tagasi Tallinnasse jõuame kell 19.05
4.Okto
Koguneme Tallinna lennujaama kell 17.45, lend väljub kell 19.55. Ümberistumine on Istambulis, kell 5.00
hommikul saabume Bagdadi. Buss viib meid hotelli, kus võtame toad ja puhkame sõidust, sööme, tutvume ümbrusega.
esimene ekskursioon Baghdadis
Täna teeme linnaekskursiooni Iraagi pealinnas Baghdadis. Linn asutati 8. sajandil Tigrise jõe kaldale ja see oli pealinn juba Abbassiidide kalifaadi ajal (Abbassiidide dünastia poolt valitsetud Kalifaat 750–1258) ning arenes kiirelt islamimaailma oluliseimaks kultuuri- ja majanduskeskuseks. Külastame Martyr’i Monumenti, mille on valmistanud Iraagi skulptor Ismail Fatah Al Turk – Iraagi maalikunstnik ja skulptor, kes on tuntud oma abstraktse kunsti, monumentaalskulptuuri ja avalike teoste poolest. Käime riiklikus Iraagi muuseumis, muuseumi nimi on inspireeritud Briti muuseumi nimest.
-Al- Mustansria school
-Tahrir Square
-Fardoss Square.
– Qushla Qurater.
-Al-Kadhimiya Mosque or Al-Kadhimayn Shrine.
teine ekskursioon Bagdadis
Läheme vaatama Pärsia arhitektuurimonumendi Taq Kasra Sasanianera varemeid, mis pärinevad 3.-6. sajandist. See on ainus ehitis, mis on säilinud Pärsia impeeriumi kuninglikust pealinnast Partia ja Sasani perioodidel – iidsest Ctesiphonist. Kuigi selle ehitusaasta üle vaieldakse, on säilinud võlvkäik vähemalt 1400 aastat vana. See oli osa linna paleekompleksist, arvatakse, et troonisaali lagi. Ehitise kõrgus on 37 meetrit, seda peetakse maailma suurimaks ühelööviliseks tellistest võlvkaareks. Seejärel külastame Bagdadi eeslinnas Kādhimaynis asuvat šiiitide islami mošeed Al-Kadhimiya (nimetatakse ka Al-Kadhimayn Shrine), kus asuvad seitsmenda ja üheksanda imaami Mūsā al-Kāẓim je tema pojapoja Muhammad al-Jawadi hauakambrid.
Seejärel jõuame Vabaduse Väljakule Tigrise idakaldal. See on Bagdadi suurim ja tähtsaim väljak.
Ööbime Bagdadis.
Babylon
Täna külastame Babyloni, mis oli iidse Lähis-Ida tähtsaim linn. 770 – c. 1670 enne Kristust oli see suurim linn maailmas, võib-olla esimene linn, kus elas üle 200 000 inimese. 609. kuni 539. aastal eKr oli see Uus-Babüloonia Impeeriumi pealinn. Babyloni rippuvad aiad olid üks 7 antiikaja maailmaimest.
Vaatame Ishtari väravat, mis oli Babyloni linna 8. värav. See ehitati 575 eKr kuningas Nebuchadnezzar II käsul linna lõunaosas ja oli müüriga ümbritsetud linna sisenemise põhiline tee.
Seejärel külastame Iraagi endise juhi Saddami luksuslikku paleed, mis on üks suuremaid ehitisi.
Siis Karbalasse hotelli
Karbala - Al-Ukhaidir kindlus – Najaf (külastame Wadi al-Salam surnuaeda) – Karbala
Karbalat peetakse shia moslemite pühaks linnaks, kümned miljonid moslemid külastavad seda kaks korda aastas. Külastame islami kolmanda imaami Husayn ibn Ali matmispaika ja mošeed.
Seejärel külastame Kesk Ida suurimat Alukhaidir kindlust See on suur ristkülikukujuline kindlus, mis püstitati aastal 775 pKr asub Basra, Kufa, Mosuli ja Damascuse vaheliste karavanide kaubateede ristumiskohas. Kindlus on ehitatud Abbasiidide kaliifi As-Saffah vennapoja Isa ibn Musa poolt. Kompleks koosneb põhisaalist, suurest Iwanist, vastuvõtusaalist ja teenistujaruumidest. Selle arhitektuur oma sisehoovide, elukohtade ja mošee struktuuriga on ilmekaks näiteks Abbasidide arhitektuurialasest leidlikkusest.
Seejärel sõidame pühasse linna Najafi, et külastada Wadi-al-Salaami surnuaeda. See on maailma suurim islami surnuaed, mis asub Shia pühas linnas Najafis. Kalmistu pindala on 1485,5 aakrit ja sisaldab üle 8 miljoni haua. Samuti meelitab see igal aastal miljoneid palverändureid. Siis tagasi Karbalasse.
Karbala– Nasriya (külastame Uruki)
Külastame Uruki, mis mängis juhtivat rolli Sumeri varajases linnastumises 4. aastatuhande keskel eKr. Umbes 3100 eKr võis linnas olla 40 000 elanikku ja selle ümbruses elas 80 000–90 000 inimest, mis teeb sellest tollal maailma suurima linnapiirkonna. Uruk oli ka legendaarse kuningas Gilgameši koduks, kes valitses Sumeri kuningate nimekirjas toodud kronoloogia järgi Urukit 27. sajandil eKr. Tema ajal tõusis linn Sumeris hegemooniks ning oli kuningas Lugalzagesi ajal (24. sajand eKr) Sumeri pealinn. Linn kaotas oma esmase tähtsuse umbes 2000 eKr seoses Babüloonia võitlusega Eelamiga, kuid jäi I aastatuhande lõpuni eKr autonoomseks templilinnaks. Urukist on avastatud Anu ja Ištari templi ja kahe tsikuraadi varemed (III aastatuhande I pool eKr) ning hulk kiilkirjatahvleid . Gilgameshi oli on akadi eepos, mis räägib Sumeri poolmüütilise valitseja Gilgameši, kangelastegudest. Urukist sai alguse kirjakunst 3300 eKr ja ta oli suur käsitöökeskus.
Sõidame Nasiriyasse
Nasriya (külastame Ur linna)- Marshlands-Basrah
-külastame Sumeri olulist linnriiki muistses Mesopotaamias – Uri, mis oli Sumerite poliitiline ja religioosne pealinn. Kuigi Ur oli kunagi Pärsia lahe ääres asuv rannikulinn, on rannajoon nihkunud ja linn on nüüdseks kaugel sisemaal, Eufrati lõunakaldal. Linn pärineb Ubaidi perioodist umbes 3800 eKr ja on ajalukku kantud linnriigina 26. sajandist eKr. Periood (2047-1750 eKr) on Sumerite ajaloos tuntud kui Ur III Periood ja oli Ur õitsenguaeg. Osaliselt taastatud Uri suur astmiktorn, mida siiani saab külastada ja suurem osa varemetest pärinevad sellest perioodist. Kaks suuremat kolmanda dünastia kuningat olid Ur-Nammu (r. 2047-2030 eKr) ja tema poeg Shulgi of Ur (r. 2029-1982 eKr) kes rajasid linnakogukonna pühendusid kultuuri arengule ja seda tehes panid aluse Sumeri renessaansile. Uri hiilgust kinnitanud kuninglike haudade avastamine. Need varadünastia IIIa perioodi (ligikaudu 25. või 24. sajandil eKr) pärinevad hauad sisaldasid tohutul hulgal väärismetallidest ja poolvääriskividest valmistatud luksusesemeid, mis olid imporditud kaugelt (Iraan, Afganistan, India, Väike-Aasia, Levant ja Pärsia laht).[5] See seni võrratu rikkus on tunnistus Uri majanduslikust tähtsusest varasel pronksiajal.
–siis sõidame märgalale Marshlands The Mesopotamian Marshes, mis on tuntud kui Iraaqi soo, see on märgala, mis asub Iraagi lõunaosas ja Iraani edelaosas. Sõidame märgalal paadiga.
Siis rändame Basrasse
Basra
Basra on Iraagi peamine sadam. Ajalooliselt on see üks sadamatest, kust väljamõeldud meremees Sinbad reisis. Linn ehitati aastal 636 ja mängis olulist rolli islami kuldajastul. Külastame vanalinna ja seal asuvaid Shanasheeli väärtuslikke hooneid. Al-Shanasheeli hooned on ainulaadne Basra linna kultuuripärand. Sellel ehitusstiilil on ajaloolised juured mis väljendavad iidset Iraagi tsivilisatsiooni. Käime ka Basra kaldapealsel ja külastame Basrah muuseumi.
Basrah- Samarra-Baghdad
Sõidame Samarrasse, iidsesse 836–892 astatel rajatud pealinna. See on ainus säilinud islamipealinn, mis on säilitanud oma esialgse plaani, arhitektuuri ja kunstid, nagu mosaiigid ja nikerdused. Samarral on kõige paremini säilinud iidse suurlinna plaan, sest ta jäeti suhteliselt varakult maha ja pääses seetõttu pidevast ülesehitamisest. Samarra esindab oma mošeede, arenduse, tänavate ja basseinide planeerimise, arhitektuurse kaunistuse ja keraamikatööstusega silmapaistvat arhitektuurilist etappi Abbasiidide ajastul. Ta on Tuneesiast Kesk-Aasiani ulatuva Abbasiidide kalifaadi arhitektuuri ja linnaplaneerimise parim säilinud näide ning selle perioodi üks maailma suurriike.
Linnas on säilinud kaks suurimat mošeed (Al-Malwiya ja Abu Dulaf) ja kõige ebatavalisemad minaretid, samuti islamimaailma suurimad paleed (Kalifade palee Qasr al-Khalifa, al-Ja’fari, al Ma’ shuq ja teised). Seal arendati välja Samarra stiilina tuntud nikerdatud krohv, mis levis tol ajal islamimaailmas ka mujale. Samarras töötati välja ka uut tüüpi keraamika, mida tuntakse nime all Luster Ware, mis imiteerib väärismetallidest, näiteks kullast ja hõbedast, valmistatud riistu.
Meie külastame Malwiya moseed, suurimat moseed Samarras. Mosee rajati 848 Abbasidi kaliifi Al-Mutawakkili poolt ja valmimise ajal oli see maailma suurim mosee.
Külastame ka Abbasidi Paleed, mis oli rajatud kaliif Al-Naser Ledinillah poolt 12. sajandil, Abbasidi ajalooperioodil ja see on üks maailma vanimaid paleesid ja vanim säilinud ehitis Bagdadis.
Baghdad – viimane ekskursioon Baghdadis külastame ( Firdosi väljakut, Mutanabbi tänav, Qishleh kell)
-külastame Al Mutanabbi tänavat, Bagdadi vana kvartali lähedal Al Rasheed tänaval. See on ajalooline raamatukaupmeeste keskus, tänav on täis raamatupoode ja müügilette. Ta sai nime kuulsa 10. Sajandi poeedi Al-Mutanabbi järgi. See on tänaseni jäänud intellektuaalide kogunemiskohaks.
-külastame Al Quishla kella Bagdadi Ottomani osas, Ottoman valitseja Namiq Pasha alustas selle ehitamist 1881.
Baghdad-Hatra-Mosul
Täna külastame iidset linna põhja Mesopotaamias – Hatrat. Hatra oli suur tugevalt kaitstud karavanilinn kaaravaniteede ristumiskohas. Ta oli ka Parthia impeeriumi usu- ja kaubanduskeskus ja esimese Araabia Kuningriigi pealinn, mis õitses 1. ja 2. sajandil eKr. See oli üks esimesi Araabia riike väljaspool Araabiat. Tänu oma kõrgetele ja paksudele tornidega tugevdatud linnamüüridele pidas Hatra vastu roomlaste sissetungidele aastatel 116 ja 198 eKr. Linn elas üle mitu invasiooni, enne kui see aastal 241 e.m.a hävitati. Tänaseks on see hästi säilinud varemetega arheoloogiline ala. Linna jäänused, eriti templid, kus hellenistlik ja rooma arhitektuur segunevad idapoolsete dekoratiivelementidega, kinnitavad linna tsivilisatsiooni suurust.
Mosul, Iraaqi teine suurim linn.
Mosulit loetakse Araabia maailma suuremate ning ajalooliselt ja kultuuriliselt olulisemate linnade hulka. Strateegilise asukoha tõttu on see traditsiooniliselt olnud rahvusvahelise kaubanduse ja reisimise keskus. Mosul ümbritseb idaküljel iidse Assüüria linna Niineve – kunagise maailma suurima linna – varemeid. Mosulis asub Mosuli ülikool ja selle tuntud meditsiinikolledž, mis on üks Lähis-Ida suurimaid haridus- ja uurimiskeskusi. Ajalooliselt on olnud tähtsaimaks toodanguks marmor ja õli. Linn on täis kultuurilist mitmekesisust, kuna seal on etniliselt ja religioosselt mitmekesine elanikkond. Assüüria perioodil oli see väga tähtis linn mesopotaamias, samuti Abbasidi kalifaadi ja Ottomani perioodidel.
Mosul on rikas vanade ajalooliste paikade ja iidsete ehitiste poolest: mošeed, lossid, kirikud, kloostrid ja koolid. Kesklinnas domineerib tänavate rägastik ja 19. sajandist pärit majad. Turgudel askeldavad: araablased, kurdid, assüürlased, Iraagi juudid, kurdi juudid, Iraagi türkmeenid, armeenlased, jeziidid, mandelased, romid ja šabakid.
Inglise kirjanik Agatha Christie elas Mosulis, samal ajal kui tema teine abikaasa, arheoloog Max Mallowan osales väljakaevamistel Nimrudis.
-külastame Mosuli vanalinna ja Al-Nouri mosee ja Al-Hadba minareti rekonstruktsioone Al Tahira kirikus.
Edasi sõidame Erbilisse et külastada tsitadelli
linnaekskursioon Erbilis
Inimasustus Erbilis võib pärineda viiendast aastatuhandest eKr. Varaseim ajalooline viide piirkonnale pärineb Sumeri Uri kolmandast dünastiast, kui kuningas Shulgi mainis Urbilumi linna. Hiljem vallutasid linna assüürlased. Alates 2. aastatuhande lõpust eKr läks see Assüüria kontrolli alla. Pärast Pärsia moslemite vallutamist ei jäänud see enam ühtseks piirkonnaks ning keskajal läks linn Seldžukkide ja Osmanite impeeriumide valitsemisalasse. Iidsetel aegadel oli linna kaitsejumal Arbela Ištar.
Linna südames on iidne Erbili tsitadell ja Mudhafaria minaret.
2014. aasta juulis kanti Erbili tsitadell maailmapärandi nimistusse.
Varaseimad tõendid tsitadelli künka hõivamise kohta pärinevad 5. aastatuhandest eKr ja võib-olla ka varem. Esimest korda esineb see ajalooallikates Ebla tahvlitel umbes 2300 eKr ja omandas erilise tähtsuse Uus-Assüüria perioodil. Sassani perioodil ja Abbasiidide kalifaadi ajal oli Erbil kristluse oluline keskus. Pärast seda, kui mongolid 1258. aastal tsitadelli vallutasid, vähenes Erbili tähtsus.
läheme lennujaama
10:10 väljub lennuk Istambuli, kuhu jõuame 12.50. Lend Istambulist väljub kell 12.50 ja tagasi Tallinnasse jõuame kell 19.05