VÄLJUMINE | Tallinn |
HIND | 1126€/inimese kohta |
VÄLJUMISAEG | Kell 19:00 koguneme Tallinna lennujaama – Palume kohal olla vähemalt 15 minutit enne. |
Sellel reisil külastame kõiki Gruusia tuntumaid vaatamisväärsusi: Tbilisi vanalinna mäe otsas paikneva kindluse, vanade kirikute, väävlisaunade ja suurte nikerdatud rõdudega erksavärviliste puithoonetega, armastuse linna Signagit, vana pealinna Mtskhetat, Prometheuse koobast, kauneid UNESCO kultuuripärandi nimekirja kantud kloostreid mägede tippudel – Jvari klooster, Gelati kloostrikompleks, iidseid koobaslinnu Uplistsikhet ja Vardziat. Käime kuulsas veinipiirkonnas Kahheetias, degusteerime veine Kindzmarauli veinitehases, osaleme ise kohalikus külas ehtsal viinamarjakoristusel koos marjade trampimise ja veini tegemise õppimisega, sööme kohalikku toitu ja joome veine. Naudime restoranis õhtusööki koos kohalike tantsude ja lauludega. Sõidame paadiga Martvili kanjonis. Gruusia reis
Reisil on kõik kulud hinnas, ka söögid ja sissepääsupiletid, grupp on 15-liikmeline.
Reis toimub 1-10-September 2022
Hind sisaldab:
– lennupileteid edasi ja tagasi
– mugavat minibussi
– Ingliskeelset kohalikku giidi
– eestikeelset reisijuhti (tõlgib giidi jutu eesti keelde)
– ööbimisi hotellides 2-kohalistes tubades (9 ööd)
– hommikusööke (8 söögikorda)
– lõunasööke (8 söögikorda)
– õhtusööke (6 söögikorda)
– kõiki sissepääsupileteid
– väävlisauna
– rahvuslikku õhtut: söök + muusika + tants.
Hind ei sisalda:
– Ühese toas lisamaks on 165 €
– Programmivälist söömist – 2 õhtusööki – (1 Tbilisis ja 1 Batumis)
– Reisikindlustust
– suveniire
(1. september) Tallinn – Riia – Tbilisi
Kell 18.35 koguneme Tallinna Lennujaama ja kell 20.50 väljub lend Air Balticuga Riiga. Lend Tbilisi väljub kell 23.00
(2. september) Tutvumine Tbilisiga
Kell 4.25 saabume Tbilisisse, sõidame kohe hotelli, et veidi puhata. Pärastlõunal alustame Tbilisi vanalinnaga tutvumist. Esmalt vaatame 13. sajandist pärit Metekhi kirikut ja kuningas Vakhtangi monumenti. Edasi sõidame köisraudteega iidsesse Narikala 5. sajandist pärit kindlusesse, kust avaneb imeline vaade linnale. Käime Mtatsminda teemapargis, vaatame sünagoogi, mošeed, Sioni katedraali 6. – 7. sajandist ja Mama Daviti kirikut 19. saj. Siis läheme kuulsasse Abanotubani ehk väävlivannide rajooni, kust looduslike väävliallikate juurest sai linn enam kui 1500 aastat tagasi alguse. Käime ka Rustaveli tänaval, kus näeme Gruusia parlamendihoonet, Tbilisi ooperi- ja balletiteatrit. Päeva lõpetame ühe vahva väävlisaunu külastusega (ei ole kohustuslik).
(3. september) Kahheetia – Gruusia kuulus veinipiirkond.
Sõidame Kahheetia regiooni, mis on kuulus veinide ja kloostrite poolest. Kõigepealt külastame ilusat väikest 4. – 16. sajandist pärit Nekresi kloostrit kõrgel mäe otsas. Edasi Kvarelisse jõudes, külastame Kindzmarauli veinitehast, teeme tehases ekskursioonid ja degusteerime kuulsamaid kohalikke veine. Tehasepoest saavad soovijad veine ka kaasa osta. Seejärel suundume lähedalolevasse külla, kus meid võõrustab meie Gruusia giid. Saame osaleda viinamarjakoristusel ning näeme, kuidas neid jalgadega trambitakse ja saame selgitust iidsete Gruusia veinivalmistamise traditsioonide kohta. Seejärel sööme traditsioonilist kodust Gruusia toitu ja joome kodus vana tehnoloogia järgi valmistatud veini ning „chachat” (viinamarja puskar, Itaalias tuntakse seda grappana). Ülevas meeleolus sõidame öömajale Signagisse.
(4. september) Sighnagi – Mtskheta – Gori – Kutaisi
Kõigepealt teeme tutvust ühe Gruusia kauneima linna Sighnaghiga – 18. sajandist pärit müüridega ümbritsetud kuninglik linn, mida kutsutakse ka armastuse linnaks, sest seal saab ööpäev läbi abielusid sõlmida. Seejärel sõidame Gruusia vanasse pealinna Mtskhetasse. Mtskheta oli riigi paelinn 3. sajandist eKr kuni 5. sajandini pKr. Linn kuulub UNESCO maailma kultuuripärandi nimekirja. Linna lähedal 2 jõe, Mtkvari ja Aragvi, ühinemiskohas on 6. sajandist pärit Jvari klooster, kust avaneb suurepärane vaade jõgedele ja Mtskheta vanalinnale. Külastame vanalinna ja selle põhilist vaatamisväärsust Svetitskhoveli katedraali. Svetitskhoveli nimi tähendab “elav sammas,” usutakse, et sinna on maetud Jeesuse Kristuse rüü. Seejärel sõidame Gorisse, mis oli Stalini sünnikoht ja seal käime ka Stalini muuseumis. Gorist sõidame edasi 3000 aasta vanusesse Uplistsikhe koobaslinna. Siin on säilinud sadakond kaljudesse uuristatud koobast, kus on ilmetkate freskodega kaunistatud tube ja saale, vana tänavavõrgustik ja isegi veevarustussüsteem. Uplistsikhe koobaslinn on kannatada saanud nii maavärinates kui ka sõdades, kuid sellegi poolest annab hea ettekujutuse kunagisest elust koopalinnas. Jalga pange sportlikud jalanõud, sest siis liigume vahepeal maastikul. Edasi sõidame Kutaisisse, kuhu jääme ka öömajale.
(5. september) Kutaisi Gelati klooster – teeistandus
Kutaisi kandis juba 2. sajandil eKr pealinna tiitlit ning oli Gruusia kuningriigi ja Kutaisi Imereti kuningriigi tähtsaim keskus. Näeme Kutaisi keskväljakut Kolkhise purskkaevuga. Külastame kaunite mosaiikide ja seinamaalingutega Gelati kloostrikompleksi, kus on leidnud oma viimase rahupaiga 10 Gruusia kuningat. Klooster pärineb Gruusia keskaegse arhitektuuri õitsenguperioodist ning kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja. Järgmisena külastame eestlaste teeistandust. Öömaja Kutaisis.
(6. september) Prometheuse koobas – Martvili kanjon – Batumi
Täna hakkame sõitma kaunisse kuurortlinna Batumi. Teel külastame Skaltubo lähistel asuvat Prometheuse koobast. 2013. aastaks põhjalikult renoveeritud Prometheuse koobas on Gruusia üks suuremaid loodusimesid, mis on olnud külastajatele pikka aega suletud. Legendi järgi olevat Zeus Prometheuse just siia, Khvamli mäe koobastesse aheldanud. Pisut üle kilomeetrine rada viib külastajad läbi 6 erineva suuruse ja ilmega koopa, teel näeb uhkeid stalaktiide ja stalakmiide, kardinaid, kivistunud koskesid, koopapärleid ja maa-aluseid jõgesid ning järvesid (NB! Koobastes on jahe, u 15-17°C). Käime vaatamas kaunist Martvili kanjonit ja teeme seal paadisõidu (mõnikord liiga kõrge veega ei saa paadiga sõita). Jätkame sõitu Batumisse, enne linna jõudmist teeme ekskursiooni kuulsas botaanikaaias. Siin kasvavad kõrvuti taimed mitmetest kliimavöötmetest ja kõigilt mandritelt. Öömaja Batumis.
(7. september) Batumi ja ümbrus
Täna külastame imeilusat Makhunseti juga ja 9. sajandist pärit Tamari silda. Seejärel läheme tagasi Batumisse. Kui on rannailm, saame käia rannas. Batumi on kuurortlinnlinn valgete võluvate majadega, mereäärse promenaadi ja parkidega, mis on imeliselt kaunid ning eriti silmatorkavad öises tuledemängus. Öömaja Batumis.
(8. september) Borjomi – Vardzia
Täna sõidame Türgi piiri äärde, et külastada suurejoonelist Vardzia koobaslinna. Teel külastame ilusat Borjomi linnakest, mis on kuulus oma mineraalveeallikate poolest. Borjomi keskuses on ajalooline park kuulsate mineraalveeallikatega, mille tervistav mõju avastati 18ndal sajandil. Maitseme mineraalvett otse allikast. Öömaja Vardzias.
(9. september) Vardzia – Paravani järv – Tbilisi
Täna külastame Kura jõe kaldakaljusse 12. sajandil rajatud hämmastavat Vardzia koobaslinna. Kõrgaegadel elas siin koopa-kloostris 6000 munka, sõja ajal otsis siit kaitset 50 000 inimest. Korruseid on kokku 13 ning koopad ulatuvad 50 meetri sügavusele kaljude sisse; samuti on säilinud mõned fresko-maalingud. Alustame tagasisõitu Tbilisisse. Teel näeme ilusaid Paravani ja Sagamo järvesid, mis asuvad 2000 m kõrgusel merepinnast. Päeva lõpetame ühise rahvusliku õhtusöögiga restoranis tantsude ja lauludega.
(10. september) Tbilisi – Riia – Tallinn
Peame lennujaamas olema juba kell 2.00, et jõuda kell 4.10 väljuvale Riia lennule. Kell 7.45 jätkub lend kodu suunas ja Tallinnasse jõuame kell 8.35.