Tallinnast
Väljumine
9. päeva
Reisi kestvus
VÄLJUMINE Tallinn
HIND 1625€/inimese kohta
VÄLJUMISAEG Kell 19.30 koguneme Tallinna lennujaama – Palume kohal olla vähemalt 15 minutit enne.
lennuk Riiga väljub kell 21.40
Riias istume ümber Jerevani lennuki peale, mis väljub kell 23.15 ja jõuame Jerevani kohale kell 5.30. Meile tuleb vastu buss, mis viib meid hotelli.

Armeenia ajalugu ulatub tagasi 9-6 sajandisse eKr, seetõttu on see riik kultuurihuvilistele tõeline maiuspala. Siin leidub kunsti- ja arhitektuurimälestisi paljudest ajastutest, iidseid kirikuid, kloostreid ja kindlusi, taustaks majesteetlikud mäed ja sügavad kanjonid. Lisaks looduse ja kultuuriväärtustega tutvumisele, võtame osa lavašši valmistamise töötoast, maitseme veini ühes vanimas veinitehases ja brändit Ararati bränditehases, naudime kirikumuusikat ja rahvuslikku muusikat ja tantse rahvusõhtul. Ööbime ja sööme väikelinnades ja külades, et näha tõelist Armeenia elu. Kohalik armeenia giid, reisijuht eestlane, giidi jutt tõlgitakse eesti keelde. Sööme 3 korda päevas Armeenia sööke.

Reis toimub 15-22.Juuni 2024

1.päev

Lend Tallinnast

Koguneme Tallinna Lennujaama kella 19.30-ks, lennuk Riiga väljub kell 21.40
Riias istume ümber Jerevani lennuki peale, mis väljub kell 23.15 ja jõuame Jerevani kohale kell 5.30. Meile tuleb vastu buss, mis viib meid hotelli.

2.päev

Jerevan

Kõigepealt sööme hotellis hilise hommikusöögi, seejärel tuleb meile bussiga järele kohalik giid ja teeme ekskursiooni Jerevanis. Alustame ekskursiooni mäe otsast Võidu pargist Armeeni ema monumendi juurest, kust avaneb ilus vaade linnale. Seejärel käime Vabariigi väljakul, mille keskele on laotud traditsioonilist armeenia vaipa meenutav kivimuster. Väljakut ümbritsevad Rahvusgalerii, Rahvuslik Ajaloomuuseum ja mitmed valitsushooned, mis on ehitatud roosast ja valgest tufist. Tuff on armeenlaste vulkaanilist päritolu rahvuskivi, mis domineerib iga ajastu arhitektuuris. Näeme ka ooperimaja ja kaskaadi, mis näeb välja nagu tohutu suurejooneline modernistlik skulptuur – mööda mäenõlva laskub massiivne valge trepp, mida kaunistavad rohelus, purskkaevud ja veejoad. Siin on koos nii skulptuuripark kui kunstimuuseum. Näeme Fernando Botero skulptuuri „Must kass“ ning lisaks kaunistavad parki ka teiste tunnustatud kunstnike tööd. Edasi sõidame Baghramyani Avenüüle, kus näeme parlamendihoonet, presidendipaleed, teaduste akadeemiat, külastame genotsiidi memoriaalkompleksi ja muuseumi.
Lõuna kohvikus või restoranis
Õhtusöök restoranis
Öömaja Jerevanis

3.päev

Garni tempel, Geghardi klooster, lavašši küpsetamise õpituba, jalutuskäik 1,5-2km

Hommikul alustame sõitu Garni küla suunas, millele andis nime 8. saj. eKr elanud Giarnjani hõim. Siit läheme jalgsi läbi kanjoni 1. saj pärit Garni templi juurde, mis rajati 1. saj p. Kr. ja pühendati päikesejumalale Mihrile. Tempel on ainus hellenistlikus stiilis mälestis Armeenias. Ehitati Armeenia kuninga Tiridates I poolt raha eest, mille ta sai külastades keiser Nerot Roomas. Peale kristluse võimuletulekut 301. a. kaotas paganlik tempel oma tähtsuse ja see jäi Armeenia kuningate suveresidentsiks. Tempel hävines 1679. a. maavärinas ning taastati nõukogude ajal. Selle ümber on näha paljude kunagi templit ümbritsenud ehitiste varemeid. Kuningliku kompleksi varemete juures näeme huvitava mosaiigiga saunamaja. Seejärel teeme jalutuskäigu alla Garni orgu, kus näeme vulkaanilisest basaldist moodustunud “kivide sümfooniat”. Jahtuv laava tekitas üksteise kõrvale basaltsambaid, mis on mitmes kohas veel painutatud ja kõverdunud.
Üsna Garni lähedal on Geghardi klooster, mis on kantud UNESCO kultuuripärandi nimekirja. See kitsas kuristikus asuv ja osaliselt kaljuseina sisse raiutud klooster on ilusamaid Armeenias. Kloostri rohked kirikud ja hauakambrid ilmestavad Armeenia keskaegse arhitektuuri tippu. Keskaegsete ehitiste kogum paikneb looduslikult kaunis kohas, kus neid ümbritsevad Azati oru suudmes kõrguvad kaljud. Kaljusse raiutud 13. saj. rajatud peakirik on erakordse akustikaga. Selle kultuuri- ja arhidektuuriime saladust ei ole avastatud. Pärimuse järgi oli kloostri asutajaks 4. saj. Grigor Valgustaja. Tol ajal kandis pühapaik nime Koopaklooster. Siin on palju nii seina najal kui kaljusse raiutud ristikive-hatškareid. Hatškarid on traditsioonilised Armeenia mälestuskivid. Enamuses asuvad need surnuaedades, kuid mõned on pühendatud ka sõjavõitudele ja teistele kohalikele ajaloolistele sündmustele. Nad on kaetud sisselõigatud ristide, inimfiguuride ja traditsiooniliste ornamentidega. Neljandal sajandil asustatud kloostrile tõid kuulsust reliikviad, millest kõige tähtsam oli ristilöödud Jeesust haavanud oda. Selle tõi väidetavalt koos mitmete teiste jäänustega Armeeniasse apostel Juudas Taddeus. Geghard tähendabki tõlkes Odaklooster.
Sööme lõunat kohalikus majas ja osaleme lavašši valmistamise töötoas.
Õhtusöök ja öömaja Garni külalistemajas.

4.päev

Täna külastame Khor Virapi kloostrit, mis asub 8 km kaugusel Türgi piirist ning kust avanevad maalilised vaadeted pühale Ararati mäele. Klooster on väga rikka ajalooga ja oluline religioosne paik, kus asus ka teoloogiline seminar. Selle tähtsus on seotud kristluse rajajaga Armeenias-Valgustaja Gregoryga. Legend räägib, et paganlik Kuningas Tiridates III hoidis Püha Gregoriust Valgustajat, kes oli süüdi kristluse tunnistamises ja levitamises, vangis 12 aastat kaevus (khor virap tähendab “sügavat kaevu”). Kuni valitseja jäi nii kohutavalt haigeks, et pidi vangilt abi paluma, mille eest lasi ennast ja kogu riiki maailmas esimesena kristlusesse ristida. Järgmisena külastame Noravanki kloostrit, mis on unikaalne oma konstruktsioonilt – ainus 2-korruseline klooster Armeenias. Tänu oma unikaalsele asukohale ja arhitektuurile on see üks ilusamaid Armeenia kloostreid. Klooster ehitati kohalikest kividest ning sulandub seetõttu ideaalselt punaste kaljude taustaga. 13.-14. sajandil sai klooster Sjunikhi piiskopi residentsiks ning seetõttu ka peamiseks religiooni- ja kultuurikeskuseks Armeenias. Pärast seda läheme Hin Areni veinitehasesse ja degusteerime veini. See on üks vanimatest asulatest Armeenias, mis on kuulus oma veinide poolest. Peatume iidses Lindude Koopas Areni-1. Umbes 1080 m kõrgusel merepinnast asuvas koopas on teadlased avastanud mitmeid kultuurikihte, sealhulgas vasekiviajastu (eneoliitikumi) asula hoonetega, mis pärinevad 4200-3500 aastat eKr. Vanim kultuurkiht kuulub VI-V tuhandesse aastasse. eKr ja hiljem kuni XII-XIV sajandini. Koobastikust on leitud vanim teadaolev nahast jalanõu, mis on suurepäraselt säilinud. Seda peetakse maailma vanimaks jalanõuks, mille vanuseks on peetud 5,5 tuhat aastat, 2007. aastal leiti vanim teadaolev 6100 aasta vanune veiniköök. Areni 1 koobast loetakse esmaseks arheoloogiliseks allikaks 5. sajandi elu uurimisel. Koopal on maailmapärandi tähtsus maalilises ümbruses suurepäraselt säilinud arheoloogiliste varemete tõttu. Teeme ekskursiooni arheoloogilisel alal.
Sööme lõunat “Hin Areni” veinitehases, õhtust sööme ja ööbime Hermonis Lucytour Hotellis.

5.päev

Hermon – Selim – Noratus – Sevanavank – Dilijan

Hommikul sõidame Sevani järve äärde. Meie esimene külastuskoht on Selimi karavanserai. See on üks paljudest karavanide puhkekohtadest Armeenia siiditeel, kus laaditi kaupu Euroopa ja idamaade turgude jaoks. Selle ehitas Vardenyatsi mäekuru äärde 1332. aastal prints Chesar Orbelian, et majutada väsinud rändureid ja nende loomi, kui nad mägisest Vayots Dzori piirkonnast tulid või sinna sisenesid. Paljud arvavad, et siiditee on üks kindel tee, aga tegelikult on see hulk teesid, mis ühendasid ida ja lääne maid, suurem osa mööda maismaad, osa ka mööda merd. Selim Pass on üks väärtuslikemaid näiteid puhkekohtadest siiditeel.
Seejärel sõidame külastama Noratuse keskaegset kalmistut, kus on palju varaseid armeenia mälestuskive – hatšakreid.. Hatšakrite tegemise kultuur pärineb 4. Sajandist. Noratus on suuruselt teine hatšakarite surnuaed Armeenias. Seal on neid umbes 1500 perioodist 9. – 17. sajandist. Pärast lõunasööki Sevani järve poolsaarel läheme treppidest üles mäkke, külastama Sevanavanki kloostri varemeid. Tuntud 9. sajandi klooster on järsul mäel maalilise vaatega Sevani järvele. Kunagi oli see paik, kus elasid pattude eest pagendusse saadetud mungad. Seejärel sõidame Dilijani linna, mis on osa Dilijani rahvuspargist. Kauni looduse ja mäevaadete tõttu kutsutakse rahvusparki Armeenia Šveitsiks. Dilijan on kuurort ja ka hinnatud minaraalvee leiukoht. Linna kitsastel tänavatel asuvad looduslike kivikatustega ja nikerdatud puidust rõdudega majad. Linna ajaloolises keskuses asuv munakivisillutisega Šarambejani tänav on palistatud traditsiooniliste kivi- ja puitmajadega, poodide, restoranide, suveniiripoekestega.
Õhtusöök ja majutus Dilijani külalistemajas. Lõunasöök Sevani järve ääres.

6.päev

Dilijan – Haghartsin (osalemine missal) – Matosavank 1,5 jalutuskäik– Haghpati küla

Pärast hommikusööki sõidame 10 sajandi Haghartsini kloostrisse, mis on hiljuti renoveeritud Sharjahi juhi Sheik Dr. Sultan Bin Mohammad Al Qassimi annetuse toel, kellele jättis klooster külastuse ajal sügava mulje. Meie võtame siin osa Armeenia apostliku kiriku missast.
Siis sõidame vaatama Dilijani rahvuspargis metsa peitunud 13. sajandi väikest Armeenia kirikut, Matosavanki. Teeme väikese jalutuskäigu 1,5 km Dilijani rahvuspargis ja sööme piknikulõuna.
Seejärel jätkame sõitu 13. sajandil Debedi jõe järsu kuristiku kohale platoole ehitatud Haghpati kloostrikompleksi juurde. Seda on kirjeldatud kui religioosse arhitektuuri meistriteost ja keskaegset õppimiskeskust. 1996. aastal on ta kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja, sest ta esindab Armeenia religioosse arhitektuuri õitsengu kõrgaega, kus Bütsantsi vaimuliku arhitektuuri elemendid sulandusid Kaukaasia religiooni kohaliku ehitusviisiga. Haghpati Püha Risti suure kindlustatud kloostrikompleksi peakiriku ehitamine algas 966-967. Hoone on säilinud, ainult 12. sajandil tehti mõningaid restaureerimistöid. Kloostrist on kaunis vaade jõele.
Piknik-lõuna metsas Matosavanki lähedal.
Õhtusöök ja majutus Haghpati võõrastemajas.

7.päev

Haghpat – Akhtala – Odzun – Lori kindlus – Yerevan

Täna me avastame mitmeid Lori rikka ja kuulsusrikka ajaloo perioode, naudime samal ajal erilist loodust. Kõigepealt külastame 10. sajandi Armeenia apostlikku kloostrit Akhtalat. Klooster vaimustab oma ilusate ja unikaalsete freskodega, mis kaunistavad seinu. Näeme maa-alused tunnelid, suurepärast kaitserajatist, mitmeid imetlusväärseid hatskareid ja kahekorruselist ehitist, mida peetakse kaitsjate residentsiks. Kiriku arhitektuur on huvitav kombinatsioon Armeenia ja Gruusia stiilidest. Vapustavad maastikud muudavad koha veel ilusamaks. Meie teekond jätkub Odzuni imelise templi juurde. Järgmine peatus on Lori kindluses, mis on kõige võimsam Armeenia kindlus. Sööme restoranis lõunat. Seejärel sõidame tagasi Jerevani. Öhtusöök ja öömaja Jerevanis.

8.päev

Yerevan – Amberd kindlus – Yerevan

Amberdi kindlus peegeldab oma range välimusega ümbritsevate mägede karmust ja hiilgust. See asub 2300 meetri kõrgusel merepinnast Armeenia kõrgeima vulkaanilise mäe Aragatsi (4090 m) nõlvadel. Nimi tähendab armeenia keeles “kindlus pilvedes”. Keskaegne arhitektuurimonument oli konstrueeritud kui kaitseehitis ja sai hiljem Armeenia ülikute pere Pahlavuni residentsiks. Kindlusest avaneb vapustav vaade Ararati orule ja mäele.
Pärast sõidame tagasi Jerevani, kus külastame Armeenia vanimat Ararati bränditehast, mis avati 1886. aastal – teeme ekskursiooni ja degusteerime. Seejärel on vaba aeg linnas. Õhtul on restoranis rahvuslik õhtusöök Armeenia rahvamuusika ja tantsudega.

9.päev

kojusõit

Kell 4.40 peame olema Jerevani lennujaamas, kell 6.40 väljub lennuk Riiga. Riiast väljub lennuk Tallinnasse kell 13.50 ja kell 14.40 maandume Tallinna lennujaamas.

15-22.Juuni 2024
15-22.Juuni 2024
15-22.Juuni 2024
15-22.Juuni 2024
15-22.Juuni 2024
15-22.Juuni 2024