VÄLJUMINE | Tallinn |
HIND | 1589€/inimese kohta. Ühese majutuse lisamaks 190€ Reisil on kõik kulud hinnas |
VÄLJUMISAEG | Kell 13:20 koguneme Tallinna lennujaama – lennuk Riiga väljub kell 15:20 Riias istume ümber Jerevani lennuki peale, mis väljub kell 20:15 ja jõuame Jerevani kohale kell 1:30 |
Armeenia on väga mägine maa, kogu reisi vältel saame nautida vapustavaid loodusvaateid. Riigi ajalugu ulatub tagasi 9-6 sajandisse eKr, seetõttu on ta maiuspalaks kultuurihuvilisele ning ta on siiani säilitanud oma eheduse. Külastame Jerevani, Garni antiiktemplit, mitmeid UNESCO kultuuripärandi nimekirja kantud mägikloostreid. Käime 2300 m kõrgusel Amberdi „pilvekindluses”, vanimas arheoloogilises leiukohas, imetleme vulkaanilisest basaldist moodustunud „kiviorelit”. Tutvume lavaši küpsetamisega, degusteerime Ararati bränditehase toodangut ja veine. Näeme ehedat elu mägikülades ja talus ning traditsioonilisi tantse rahvusõhtul.
Reis toimub 15-22.Juuni 2024
PÄEVAKAVA
Lend Tallinnast
Koguneme Tallinna Lennujaama kella 13.20-ks, lennuk Riiga väljub kell 15.20
Riias istume ümber Jerevani lennuki peale, mis väljub kell 20.15 ja jõuame Jerevani kohale kell 1.30. Meile tuleb vastu buss, mis viib meid hotelli.
Amberdi kindlus - Zvartnotsi tempel - Ararati bränditehas - rahvusõhtu
Kõigepealt sööme hotellis hilise hommikusöögi, seejärel tuleb meile bussiga järele kohalik giid ja teeme ekskursiooni Amberdi kindlusse. Kindlus asub 2300m kõrgusel üle merepinna Armeenia kõrgeima vulkaanilise mäe Aragatsi 4090m nõlval. Kindluse nimi tähendab tõlkes „kindlus pilvedes“. Keskaegne kultuurimonument rajati kindlusena, hiljem sai see Armeenia üliku Pahlavuni perekonna residentsiks.
Sealsamas näeme ka 1026. aastal ehitatud Vahramasheni kirikut. Kindlusest avaneb suurepärane vaade Ararati orule ja mäele.
Meie järgmine peatus on UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud, 7. sajandil ehitatud Zvartnotsi templi varemete juures. Tempel oli eriline oma ainulaadse ringikujulise kuju poolest, mis on Armeenia arhitektuuris haruldus. Päeva jooksul sööme ka lõunat.
Seejärel pöördume tagasi Jerevani ja teeme ekskursiooni Ararati bränditehases. See on Armeenia vanim bränditehas, mis asutati 1886. aastal. Pärast ekskursiooni on ka brändi degusteerimine. Vabrikupoest saab ka brändit kaasa osta.
Siis on vaba aeg linnas.
Õhtul läheme koos restorani, kus toimub rahvusõhtu rahvuslike laulude ja tantsudega. Sööme siin ka õhtust.
Jerevani linnaekskursioon, Garni tempel, Geghardi klooster, lavašši küpsetamise vaatamine, jalutuskäik 1,5-2km
Alustame ekskursiooni mäe otsast Võidu pargist Armeeni ema monumendi juurest, kust avaneb ilus vaade linnale. Seejärel käime Vabariigi väljakul, mida ümbritsevad Rahvusgalerii, Rahvuslik Ajaloomuuseum ja mitmed valitsushooned, mis on ehitatud roosast ja valgest tufist. Näeme ka ooperimaja ja kaskaadi – mööda mäenõlva laskub massiivne valge trepp, mida kaunistavad rohelus, purskkaevud ja veejoad. Näeme Fernando Botero skulptuuri „Must kass“ ning lisaks kaunistavad parki ka teiste tunnustatud kunstnike tööd. Edasi sõidame Baghramyani Avenüüle, kus näeme parlamendihoonet, presidendipaleed, teaduste akadeemiat, külastame genotsiidi memoriaalkompleksi ja muuseumi.
Seejärel sõidame Garni külla, kus sööme lõunat ja vaatame, kuidas külanaised vana traditsiooni järgi lavašši küpsetavad. Pärast sööki läheme jalgsi läbi kanjoni Garni templi juurde, mis rajati 1. saj p. Kr. ja pühendati päikesejumalale Mihrile. Tempel on ainus hellenistlikus stiilis mälestis Armeenias. Peale kristluse võimuletulekut 301. a. kaotas paganlik tempel oma tähtsuse ja see jäi Armeenia kuningate suveresidentsiks. Kuningliku kompleksi varemete juures näeme huvitava mosaiigiga saunamaja. Seejärel teeme jalutuskäigu alla Garni orgu, kus näeme vulkaanilisest basaldist moodustunud “kivide sümfooniat”. Jahtuv laava tekitas üksteise kõrvale basaltsambaid, mis on mitmes kohas veel painutatud ja kõverdunud.
Üsna Garni lähedal on Geghardi klooster, mis on kantud UNESCO kultuuripärandi nimekirja. See kitsas kuristikus asuv ja osaliselt kaljuseina sisse raiutud klooster on üks ilusamaid Armeenias. Keskaegsete ehitiste kogum paikneb looduslikult kaunis kohas, kus neid ümbritsevad Azati oru suudmes kõrguvad kaljud. Kaljusse raiutud 13. saj. rajatud peakirik on erakordse akustikaga. Pärimuse järgi oli kloostri asutajaks 4. saj. Grigor Valgustaja. Tol ajal kandis pühapaik nime Koopaklooster. Siin on palju nii seina najal seisvaid traditsioonilisi Armeenia mälestuskive-hatškareid. Nad on kaetud sisselõigatud ristide, inimfiguuride ja traditsiooniliste ornamentidega. Neljandal sajandil asustatud kloostrile tõid kuulsust reliikviad, millest kõige tähtsam oli ristilöödud Jeesust haavanud oda. Selle tõi väidetavalt koos mitmete teiste jäänustega Armeeniasse apostel Juudas Taddeus. Geghard tähendabki tõlkes Odaklooster.
Õhtusöök ja öömaja Garni külalistemajas.
Kõigepealt sõidame Türgi piiri äärde külastama Khor Virapi kloostrit, kust avanevad maalilised vaated Ararati mäele. Klooster on väga rikka ajalooga ja oluline religioosne paik, mille tähtsus on seotud kristluse rajajaga Armeenias-Valgustaja Gregoryga. Legend räägib, et paganlik kuningas Tiridates III hoidis teda süüdistatuna kristluse tunnistamises ja levitamises, vangis 12 aastat augus (khor virap tähendab “sügavat kaevu”). Järgmisena külastame Noravanki kloostrit, mis on ainus 2-korruseline klooster Armeenias. See on üks ilusamaid Armeenia kloostreid. Klooster ehitati kohalikest kividest ning sulandub seetõttu ideaalselt punaste kaljude taustaga. Seejärel sööme lõunat omapärases koobasrestoranis, kus ka sööki küpsetatakse traditsioonilistes maa-alustes ahjudes. Pärast sööki läheme ühte Armeenia vanimasse Hin Areni veinitehasesse ja degusteerime veine. Viimasena külastamme arheoloogilist leiukohta, mis kannab nime Lindude Koobas Areni-1. Umbes 1080 m kõrgusel merepinnast asuvas koopas on teadlased avastanud mitmeid kultuurikihte, vanim neist kuulub VI-V tuhandesse aastasse. eKr. Koobastikust on leitud vanim teadaolev nahast jalanõu, mis on suurepäraselt säilinud. Seda peetakse maailma vanimaks jalanõuks, mille vanuseks on peetud 5,5 tuhat aastat, 2007. aastal leiti vanim teadaolev 6100 aasta vanune veiniköök. Koopal on maailmapärandi tähtsus.
Sööme õhtust ja ööbime Hermonis Lucytour Hotellis.
Hermon – Selim – Noratus – Sevanavank – Dilijan
Natuke pärast hotellist välja sõitmist peame bussi kinni ja teeme 2 km pikkuse jalutuskäigu läbi Eghegis küla, et vaadata mäenõlval seisvat omapärast armeekirikut, millel on ainult altar. Kirik ise on vabas looduses, et sõjavägi ära mahuks. Aga põhiliseks vaatamisväärsuseks sellel jalutuskäigul on küla oma eheduses. Külastame ka ühte talu. Seejärel külastame Selimi karavanseraid. See on üks paljudest karavanide puhkekohtadest Armeenia siiditeel, kus laaditi kaupu Euroopa ja idamaade turgude jaoks. Selle ehitas Vardenyatsi mäekuru äärde 1332. aastal prints Chesar Orbelian, et majutada väsinud rändureid ja nende loomi, kui nad mägisest Vayots Dzori piirkonnast tulid või sinna sisenesid.
Seejärel sõidame külastama Noratuse keskaegset kalmistut, kus on palju varaseid armeenia mälestuskive – hatšakreid.. Hatšakrite tegemise kultuur pärineb 4. Sajandist. Noratus on suuruselt teine hatšakarite surnuaed Armeenias. Seal on neid umbes 1500 perioodist 9. – 17. sajandist. Pärast lõunasööki Sevani järve poolsaarel läheme treppidest üles mäkke, külastama Sevanavanki kloostrit. Tuntud 9. sajandi klooster on järsul mäel maalilise vaatega Sevani järvele. Kunagi oli see paik, kus elasid pattude eest pagendusse saadetud mungad. Seejärel sõidame Dilijani linna, mis on osa Dilijani rahvuspargist. Kauni looduse ja mäevaadete tõttu kutsutakse rahvusparki Armeenia Šveitsiks. Dilijan on kuurort ja ka hinnatud minaraalvee leiukoht. Linna kitsastel tänavatel asuvad looduslike kivikatustega ja nikerdatud puidust rõdudega majad.
Õhtusöök ja majutus Dilijani külalistemajas.
Dilijan – Haghartsin – Kobayr – Haghpat
Pärast hommikusööki sõidame 10. sajandist pärit Haghartsini kloostrisse, mis on hiljuti renoveeritud Sharjah’ valitseja šeik dr Sultan Bin Mohammad Al Qassimi annetuste toel, kellele klooster seda külastades muljet avaldas. Siis jätkame sõitu Dilijani rahvuspargis metsas peituva, kohati lagunenud Matosavanki kloostri juurde. Teeme 1,5 kilomeetrise jalutuskäigu metsas ning sööme piknikulõuna. Seejärel jätkame sõitu Lori piirkonnas Haghpati külla. Enne Haghpati küla külastame Kobayri kloostri varemeid. Klooster ehitati sügava kuru äärele 1171. aastal. Kloostri peakiriku varemed sisaldavad kauneid freskosid.
Õhtusöök ja majutus Haghpati võõrastemajas.
Haghpat – Akhtala – Tbilisi
Täna läheme vaatama 13. sajandil Debedi jõe järsu kuristiku kohale platoole ehitatud Haghpati kloostrikompleksi. Seda on kirjeldatud kui religioosse arhitektuuri meistriteost ja keskaegset õppimiskeskust. 1996. aastal on ta kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja, sest ta esindab Armeenia religioosse arhitektuuri õitsengu kõrgaega, kus Bütsantsi vaimuliku arhitektuuri elemendid sulandusid Kaukaasia religiooni kohaliku ehitusviisiga. Haghpati Püha Risti suure kindlustatud kloostrikompleksi peakiriku ehitamine algas 966-967. Hoone on säilinud, ainult 12. sajandil tehti mõningaid restaureerimistöid. Kloostrist on kaunis vaade jõele.
Seejärel sõidame Gruusia pealinna Tbilisisse. Enne Armeenia-Gruusia piiri külastame Akhtala kloostrit. Akhtala on 10. sajandist pärit Armeenia apostlik klooster. Klooster vaimustab oma ilusate ja unikaalsete freskodega, mis kaunistavad seinu. Näeme maa-alused tunnelid, suurepärast kaitserajatist, mitmeid imetlusväärseid hatskareid ja kahekorruselist ehitist, mida peetakse kaitsjate residentsiks. Kiriku arhitektuur on huvitav kombinatsioon Armeenia ja Gruusia stiilidest. Vapustavad maastikud muudavad koha veel ilusamaks. Teel sööme lõunat.
Ööbimine Thbilisis
Kojusõit
Kell 3.25 peame olema Tbilisi lennujaamas, kell 5.25 väljub lennuk Riiga. Riiast väljub lennuk Tallinnasse kell 13.50 ja kell 14.40 maandume Tallinna lennujaamas.
Lend Tallinnast
Koguneme Tallinna Lennujaama kella 13.20-ks, lennuk Riiga väljub kell 15.20
Riias istume ümber Jerevani lennuki peale, mis väljub kell 20.15 ja jõuame Jerevani kohale kell 1.30. Meile tuleb vastu buss, mis viib meid hotelli.
Amberdi kindlus - Zvartnotsi tempel - Ararati bränditehas - rahvusõhtu
Kõigepealt sööme hotellis hilise hommikusöögi, seejärel tuleb meile bussiga järele kohalik giid ja teeme ekskursiooni Amberdi kindlusse. Kindlus asub 2300m kõrgusel üle merepinna Armeenia kõrgeima vulkaanilise mäe Aragatsi 4090m nõlval. Kindluse nimi tähendab tõlkes „kindlus pilvedes“. Keskaegne kultuurimonument rajati kindlusena, hiljem sai see Armeenia üliku Pahlavuni perekonna residentsiks.
Sealsamas näeme ka 1026. aastal ehitatud Vahramasheni kirikut. Kindlusest avaneb suurepärane vaade Ararati orule ja mäele.
Meie järgmine peatus on UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud, 7. sajandil ehitatud Zvartnotsi templi varemete juures. Tempel oli eriline oma ainulaadse ringikujulise kuju poolest, mis on Armeenia arhitektuuris haruldus. Päeva jooksul sööme ka lõunat.
Seejärel pöördume tagasi Jerevani ja teeme ekskursiooni Ararati bränditehases. See on Armeenia vanim bränditehas, mis asutati 1886. aastal. Pärast ekskursiooni on ka brändi degusteerimine. Vabrikupoest saab ka brändit kaasa osta.
Siis on vaba aeg linnas.
Õhtul läheme koos restorani, kus toimub rahvusõhtu rahvuslike laulude ja tantsudega. Sööme siin ka õhtust.
Jerevani linnaekskursioon, Garni tempel, Geghardi klooster, lavašši küpsetamise vaatamine, jalutuskäik 1,5-2km
Alustame ekskursiooni mäe otsast Võidu pargist Armeeni ema monumendi juurest, kust avaneb ilus vaade linnale. Seejärel käime Vabariigi väljakul, mida ümbritsevad Rahvusgalerii, Rahvuslik Ajaloomuuseum ja mitmed valitsushooned, mis on ehitatud roosast ja valgest tufist. Näeme ka ooperimaja ja kaskaadi – mööda mäenõlva laskub massiivne valge trepp, mida kaunistavad rohelus, purskkaevud ja veejoad. Näeme Fernando Botero skulptuuri „Must kass“ ning lisaks kaunistavad parki ka teiste tunnustatud kunstnike tööd. Edasi sõidame Baghramyani Avenüüle, kus näeme parlamendihoonet, presidendipaleed, teaduste akadeemiat, külastame genotsiidi memoriaalkompleksi ja muuseumi.
Seejärel sõidame Garni külla, kus sööme lõunat ja vaatame, kuidas külanaised vana traditsiooni järgi lavašši küpsetavad. Pärast sööki läheme jalgsi läbi kanjoni Garni templi juurde, mis rajati 1. saj p. Kr. ja pühendati päikesejumalale Mihrile. Tempel on ainus hellenistlikus stiilis mälestis Armeenias. Peale kristluse võimuletulekut 301. a. kaotas paganlik tempel oma tähtsuse ja see jäi Armeenia kuningate suveresidentsiks. Kuningliku kompleksi varemete juures näeme huvitava mosaiigiga saunamaja. Seejärel teeme jalutuskäigu alla Garni orgu, kus näeme vulkaanilisest basaldist moodustunud “kivide sümfooniat”. Jahtuv laava tekitas üksteise kõrvale basaltsambaid, mis on mitmes kohas veel painutatud ja kõverdunud.
Üsna Garni lähedal on Geghardi klooster, mis on kantud UNESCO kultuuripärandi nimekirja. See kitsas kuristikus asuv ja osaliselt kaljuseina sisse raiutud klooster on üks ilusamaid Armeenias. Keskaegsete ehitiste kogum paikneb looduslikult kaunis kohas, kus neid ümbritsevad Azati oru suudmes kõrguvad kaljud. Kaljusse raiutud 13. saj. rajatud peakirik on erakordse akustikaga. Pärimuse järgi oli kloostri asutajaks 4. saj. Grigor Valgustaja. Tol ajal kandis pühapaik nime Koopaklooster. Siin on palju nii seina najal seisvaid traditsioonilisi Armeenia mälestuskive-hatškareid. Nad on kaetud sisselõigatud ristide, inimfiguuride ja traditsiooniliste ornamentidega. Neljandal sajandil asustatud kloostrile tõid kuulsust reliikviad, millest kõige tähtsam oli ristilöödud Jeesust haavanud oda. Selle tõi väidetavalt koos mitmete teiste jäänustega Armeeniasse apostel Juudas Taddeus. Geghard tähendabki tõlkes Odaklooster.
Õhtusöök ja öömaja Garni külalistemajas.
Kõigepealt sõidame Türgi piiri äärde külastama Khor Virapi kloostrit, kust avanevad maalilised vaated Ararati mäele. Klooster on väga rikka ajalooga ja oluline religioosne paik, mille tähtsus on seotud kristluse rajajaga Armeenias-Valgustaja Gregoryga. Legend räägib, et paganlik kuningas Tiridates III hoidis teda süüdistatuna kristluse tunnistamises ja levitamises, vangis 12 aastat augus (khor virap tähendab “sügavat kaevu”). Järgmisena külastame Noravanki kloostrit, mis on ainus 2-korruseline klooster Armeenias. See on üks ilusamaid Armeenia kloostreid. Klooster ehitati kohalikest kividest ning sulandub seetõttu ideaalselt punaste kaljude taustaga. Seejärel sööme lõunat omapärases koobasrestoranis, kus ka sööki küpsetatakse traditsioonilistes maa-alustes ahjudes. Pärast sööki läheme ühte Armeenia vanimasse Hin Areni veinitehasesse ja degusteerime veine. Viimasena külastamme arheoloogilist leiukohta, mis kannab nime Lindude Koobas Areni-1. Umbes 1080 m kõrgusel merepinnast asuvas koopas on teadlased avastanud mitmeid kultuurikihte, vanim neist kuulub VI-V tuhandesse aastasse. eKr. Koobastikust on leitud vanim teadaolev nahast jalanõu, mis on suurepäraselt säilinud. Seda peetakse maailma vanimaks jalanõuks, mille vanuseks on peetud 5,5 tuhat aastat, 2007. aastal leiti vanim teadaolev 6100 aasta vanune veiniköök. Koopal on maailmapärandi tähtsus.
Sööme õhtust ja ööbime Hermonis Lucytour Hotellis.
Hermon – Selim – Noratus – Sevanavank – Dilijan
Natuke pärast hotellist välja sõitmist peame bussi kinni ja teeme 2 km pikkuse jalutuskäigu läbi Eghegis küla, et vaadata mäenõlval seisvat omapärast armeekirikut, millel on ainult altar. Kirik ise on vabas looduses, et sõjavägi ära mahuks. Aga põhiliseks vaatamisväärsuseks sellel jalutuskäigul on küla oma eheduses. Külastame ka ühte talu. Seejärel külastame Selimi karavanseraid. See on üks paljudest karavanide puhkekohtadest Armeenia siiditeel, kus laaditi kaupu Euroopa ja idamaade turgude jaoks. Selle ehitas Vardenyatsi mäekuru äärde 1332. aastal prints Chesar Orbelian, et majutada väsinud rändureid ja nende loomi, kui nad mägisest Vayots Dzori piirkonnast tulid või sinna sisenesid.
Seejärel sõidame külastama Noratuse keskaegset kalmistut, kus on palju varaseid armeenia mälestuskive – hatšakreid.. Hatšakrite tegemise kultuur pärineb 4. Sajandist. Noratus on suuruselt teine hatšakarite surnuaed Armeenias. Seal on neid umbes 1500 perioodist 9. – 17. sajandist. Pärast lõunasööki Sevani järve poolsaarel läheme treppidest üles mäkke, külastama Sevanavanki kloostrit. Tuntud 9. sajandi klooster on järsul mäel maalilise vaatega Sevani järvele. Kunagi oli see paik, kus elasid pattude eest pagendusse saadetud mungad. Seejärel sõidame Dilijani linna, mis on osa Dilijani rahvuspargist. Kauni looduse ja mäevaadete tõttu kutsutakse rahvusparki Armeenia Šveitsiks. Dilijan on kuurort ja ka hinnatud minaraalvee leiukoht. Linna kitsastel tänavatel asuvad looduslike kivikatustega ja nikerdatud puidust rõdudega majad.
Õhtusöök ja majutus Dilijani külalistemajas.
Dilijan – Haghartsin – Kobayr – Haghpat
Pärast hommikusööki sõidame 10. sajandist pärit Haghartsini kloostrisse, mis on hiljuti renoveeritud Sharjah’ valitseja šeik dr Sultan Bin Mohammad Al Qassimi annetuste toel, kellele klooster seda külastades muljet avaldas. Siis jätkame sõitu Dilijani rahvuspargis metsas peituva, kohati lagunenud Matosavanki kloostri juurde. Teeme 1,5 kilomeetrise jalutuskäigu metsas ning sööme piknikulõuna. Seejärel jätkame sõitu Lori piirkonnas Haghpati külla. Enne Haghpati küla külastame Kobayri kloostri varemeid. Klooster ehitati sügava kuru äärele 1171. aastal. Kloostri peakiriku varemed sisaldavad kauneid freskosid.
Õhtusöök ja majutus Haghpati võõrastemajas.
Haghpat – Akhtala – Tbilisi
Täna läheme vaatama 13. sajandil Debedi jõe järsu kuristiku kohale platoole ehitatud Haghpati kloostrikompleksi. Seda on kirjeldatud kui religioosse arhitektuuri meistriteost ja keskaegset õppimiskeskust. 1996. aastal on ta kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja, sest ta esindab Armeenia religioosse arhitektuuri õitsengu kõrgaega, kus Bütsantsi vaimuliku arhitektuuri elemendid sulandusid Kaukaasia religiooni kohaliku ehitusviisiga. Haghpati Püha Risti suure kindlustatud kloostrikompleksi peakiriku ehitamine algas 966-967. Hoone on säilinud, ainult 12. sajandil tehti mõningaid restaureerimistöid. Kloostrist on kaunis vaade jõele.
Seejärel sõidame Gruusia pealinna Tbilisisse. Enne Armeenia-Gruusia piiri külastame Akhtala kloostrit. Akhtala on 10. sajandist pärit Armeenia apostlik klooster. Klooster vaimustab oma ilusate ja unikaalsete freskodega, mis kaunistavad seinu. Näeme maa-alused tunnelid, suurepärast kaitserajatist, mitmeid imetlusväärseid hatskareid ja kahekorruselist ehitist, mida peetakse kaitsjate residentsiks. Kiriku arhitektuur on huvitav kombinatsioon Armeenia ja Gruusia stiilidest. Vapustavad maastikud muudavad koha veel ilusamaks. Teel sööme lõunat.
Ööbimine Thbilisis
Kojusõit
Kell 3.25 peame olema Tbilisi lennujaamas, kell 5.25 väljub lennuk Riiga. Riiast väljub lennuk Tallinnasse kell 13.50 ja kell 14.40 maandume Tallinna lennujaamas.