VÄLJUMINE Tallinn
HIND 0€ /inimese kohta – Kõik hinnas!
VÄLJUMISAEG Kell 7:00 – Palume kohal olla vähemalt 15 minutit enne reisi.
HIND SISALDAB
Bussi ja lennureisi Proffessionaalset kohalikku giidi ja Eesti reisisaatjat
Toitlustust Kõiki sissepääse
Lennupileteid edasi-tagasi Ööbimine külalistemajades või hostelites 2.kohalistes tubades

See reis on eriline selle poolest, et toimub väikese grupiga – kuni 15 inimest, mistõttu saame süüa ja
elada väikestes turismitaludes ja pererestoranides, saame näha tõelist Gruusiat, õppida tundma
kohalikku kultuuri, traditsioone ja muidugi kööki. Aga loomulikult näeme kogu Gruusia kõiki olulisi
vaatamisväärsusi ja mitmekülgset loodust. Reisi marsruut on kokku pandud Gruusia erinevatest
piirkondadest. Näeme kirikuid, kindlusi, looduskaitsealasid, mägijõgesid ja kanjoneid, iidset
koobaslinna, keskaegset silda, dinosauruse jälgi ja palju muud.

Reisil on kõik hinnas. Tegemist on ökoturismi põhimõtetel toimuva reisiga, mis rõhutab keskkonna ja
kohaliku kogukonna säästmist. Reisil söödav toit on puhas ja värske, kuna tuleb lauale otse farmist.
Reis toimub 2021

linn/ asula

HOTELLI   NIMI*

BATUMI Varios Batumi
MTSKHETA Akido Mtskheta
AKHALTSIKHE Chalet Akhaltsikhe
MACHAKHELA Machakhela guesthouse
LAGODEKHI Gardenia Lagodekhi
TBILISI Grand Mimino
BORJOMI Rivendell Borjomi
TSKALTUBO Vita Garden Tskaltubo

*- Hotellid võivad muutuda, kui antud kuupäeval ei ole piisavalt kohti.

Hind sisaldab:

  •        Kõiki sõite kogu reisi vältelkeskkonnasõbraliku trantspordivahendiga
  •        Öömaja perevõõrastemajades ja väikestes hotellides kahekohalistes  tubades, hommikusööki
  •        kogu toitlustamine – lõuna- ja õhtusöögod
  •        Gruppi saatvat inglise keelt rääkivat kohalikku giidi ja eestikeelset reisisaatjat kogu reisi vältel, alates Tallinnast ja lõpetades Tallinnas ning kes tõlgib giidi juttu eesti keelde.
  •       Kõiki programmis sisalduvaid sissepääsupileteid ja atraktsioone (nagu paadisõit Martvili Kanjonis) kogu reisi vältel.
  •       Veinide degusteerimisi
  •       Vastutustundliku reisimise varustust – korduvkasutatava veepudeli ja bambusest hambaharja.
1.päev

Väljumine Tallinnast ja saabumine Tbilisisse

30.septembril väljub lennuk Tallinnast kell 12.25, jõuab Istambuli lennujaama kell 15.45. Lennuk Tbilisisse väljub kell 23.55 ja jõuab Tbilisisse kell 3.15. Kohalik reisiesindaja võtab teid lennujaamas vastu ja organiseerib hotelli sõidu ja majutuse.

TK1424   WE 30SEP  TALLINN  ISTANBUL  1225 1545
TK 386   WE 30SEP  ISTANBUL  TBILISIS    2355 0315

Kohalik reisiesindaja võtab teid lennujaamas vastu ja organiseerib hotelli sõidu ja majutuse.

2.päev

Tbilisi ja Mtskheta ekskursioon

Pärast hommikusööki algab Gruusia kahe pealinna tuur. Kõigepealt külastame Gruusia vana pealinna Mtskhetat, mis on umbes 40 minuti sõidu kaugusel Tbilisi kesklinnast. Mtskheta oli paelinn aastatel 500 e.m.a.-500 AD; siin võeti vastu ristiusk 4ndal sajandil. Linn on võetud UNESCO maailma kultuuripärandite nimekirja. 2 jõe, Mtkvari ja Aragvi, ühinemiskohas kõrgel kaljul seisab Jvari klooster, kust avaneb vaade jõgedele ja Mtskheta vanalinna punastele katustele. Külastame vanalinna ja selle põhilist vaatamisväärsust Svetitskhoveli katedraali.
Svetitskhoveli nimi tähendab “elav sammas” usutakse, et see on Jeesus Kristuse rüü matmispaik. Kerge lõuna väikeses pererestoranis jõe ääres. Pöördume tagasi Tbilisisse. Alustame Metekhi kirikust kõrgel jõekaldal ja kuningas Vakhtangi monumendist, kus kuuleme Tbilisi asutamise legendi. Edasi sõidame köisraudteega iidsesse Narikala 4. sajandist pärit kindlus-tsitadelli, jalutame alla “Legvtakhevi” mäekurusse ja Tbilisi joa juurde, möödume kirikust ja mošeest. Siis läheme kuulsasse Abanotubani ehk väävlivannide rajooni.
Päeva lõpetame päeva hubases kohvikute piirkonnas. Õhtusöök.
3.päev

Tbilisi - Gombori - Gremi - Eniseli – Lagodekhi

Lahkume Tbilisist varahommikul, et minna 2-päevasele tuurile Kakheetiasse – Gruusia idapoolseimasse regiooni, mis on Gruusia veini sünnikoht ja kuulsaim veinipiirkond. Tee läheb läbi Gombori mägede (1639 – 5377 m üle merepinna). Teeme lühikese pildistamise, kohvi või tee peatuse tee kõrgeimas punktis. Jõuame Ruispiri külla, kus külastame väikest pere peetavat biodünaamilist veinikeldrit. Siin saame teada Gruusia veinitegemise traditsioonidest ning toimub veini degusteerimine.
40 minutise sõidu järel jõuame Gremi arhitektuurikompleksi. Siin näeme Alazani oru keskel 16. saj kindluse varemeid ja õitsvat linna. Külastame Gremi muuseumi ja selle põhilist vaatamisväärsust kuningas Kakheti residentsi ja piirkonna kauneimat Archangelsi kirikut. Siis külastame üht vanimat professionaalset veinitööstust piirkonnas Eniseli külas, tutvume traditsioonilise veinitootmisega: Saperavi, Rkatsiteli ja Mtsvane. Siin sööme ka maitsva lõunasöögi.
Pärast lõunat jätkame oma tutvumiskäiku Lagodekhi rahvuspargis. See on kõige kaugemal idas, Venemaa ja Aserbaidzaani piiri lähedal. Saame jalutada kitsastel metsaradadel ja nautida mägilillede magusat aroomi.
Traditsiooniline Gruusia õhtusöök perehotellis.
4.päev

Lagodekhi - Sighnaghi - Nukriani - Mtskheta

Pärast kodust hommikusööki teeme väikese matka (vajalikud sportlikud jalanõud, müts ja päikeseprillid) Lagodekhi rahvusparki väikese mägijõe äärde (umbes 1,5 tundi). 50-minutine sõit viib meid linna nimega Sighnaghi. 18. sajandist pärit müüridega ümbritsetud linn, kus kunagi asus kuninga residents on tuntud kui “armastuse linn”, kas selle pärast, et seal saab abielu registreerida 24/7 või et see on üks Gruusia kaunimaid linnu.
Seejärel sööme Nukriani küla lähedal erarestoranis maitsva lõunasöögi. Siin elav pere teenib elatist valmistades vildist ja villast jalanõusid, saame tutvuda nende tööga, samuti saame endale ühed jalanõud oma nimega või muu pühendusega.
Sõidame Mtskhetasse. Õhtusöök ja öömaja.
5.päev

Mtskheta - Borjomi - Akhaltsikhe

Pärast suurepärast kodust hommikusööki sõidame eselasse, regiooni, mida kutsutakse Samtskhe-Javakheti. Pärast 2-tunnist sõitu jõuame ilusasse linna – Borjomi. See väikelinn asub kõrgete mägede vahel ja on tuntud oma mineraalveeallikate poolest. Borjomi mineraalvesi oli põhjuseks, miks 19. Sajandil Vene suurvürst Nikolai rajas siia kuningliku residentsi. Külastame Borjomi ajaloolist parki kuulsate mineraalvee allikatega. Jätkame reisi Chitakhevi külaga ja külasteme piirkonna tõelist pärli – St.George kirikut, mis on tuntud “Rohelise kloostrina” temaasukoha pärast maalilises mägimetsas.
20-minutise tee kaugusel on Atskuri küla, kus väikese farmi noor grusiinist omanik juba ootab teid. Teile tutvustatakse kohalikke põllumajandustraditsioone, toimub toodangu degusteerimine, millele järgneb farmi toodangust valmistatud lõunasöök.
Jätkame ekskursiooniga Akhaltsikhes, mis on suurim linn Samtskhe- Javakheti regioonis. Vanalinnas on suurimaks vaatamisväärsuseks 9. sajandil ehitatud Rabati kindlus, mis hiljem ehitati ümber Otomanide poolt. Teeme ekskursiooni kindluses. Linn on tuntud ka etnilise ja religioosse mitmekesisuse poolest, kuna seal asuvad Gruusia ortodoksi, Armeenia apostlik ja katolik kirik.
Läheme kohalikku võõrastemajja. Öhtusöök ja majutus.
6.päev

Akhaltsikhe - Vardzia - Borjomi

Hommikul jätkame sõitu lõunasse Vardziasse, kus Kura jõe kaldakaljus on suurejooneline 11-12 sajandist pärit koobaslinn, ajast mil Gruusia oli õitsev ja võimas riik kuninganna Tamari valitsemise ajal. Sellel ajal elas siin koopa-kloostris 6000 munka. Korruseid on kokku 13 ning koopad ulatuvad 50 meetri sügavusele kaljude sisse, säilinud on mõned fresko-maalingud. Vaatame varemeid ja iidseid koopaid.
Lõuna toimub väikeses kohalikus farmis, mis alustas pere võõrastemajana, aga kasvas viimaste aastatega juhtivaks näiteks säästlikust turismist. Võõrastemaja asub Mtkvari jõe kõrgel kaldal, tal on oma kalatiik, küüliku- ja seaaedikud, kanala ja rikas köögiviljaaed. Kasvuhoonet köetakse päikesepaneelidega. Loomulikult nad teevad ise ka oma veinid.
Sõidame tagasi Borjomi puhkuseks, õhtusöögiks ja öömajale.
7.päev

Akhaltsikhe - Vardzia - Borjomi

Pärast hommikusööki jätkame oma reisi ja näeme teist osa Gruusiast, täiesti erinevat sellest, mida oleme siiani näinud. Sõidame üles maalilisest tõusust, mida kutsutakse Rikotiks. Ilusate vaadetega tee läheb üles ja alla, möödudes mägiküladest, mägijõgedest ja kohvikutest.
Teeme peatuse külas nimega Shrosha, mis on koduks parimatele potseppadele Gruusias. Traditsioonilisi savinõusid, veinivaate ja muud keraamikat on siin tehtud palju aastaid. Külastame kohalikku potseppa ja vaatame, kuidas potsepatöökojas töö käib. Saame endale ka savist veepudeli, et ei peaks edaspidi plastpudeleid kasutama.
Jätkame oma avastusretke Samegrelo regioonis. Piirkond on kuulus oma erilise looduse, pehme kliima, unikaalse köögi ja kohalike veinide poolest. Külastame väikest veinitalu ja proovime erilist väikeses koguses toodetavat veini ning sööme lõunat.
Selle päeva naelaks, sõidame pärast lõunat kuulsasse Martvili kanjonisse. Martvili kanjon oli Dadiani kuningliku perekonna vesikuurordiks. Nüüd inimesed külastavad seda, et nautida maastikku, jugasid, ja teha paadiretk jõel, maalilises kanjonis.
Sõidame Tskhaltubo linna õhtust sööma ja öömajale.
8.päev

Tskhaltubo - Sataplia looduskaitseala - Shekvetili - Machakhela

Pärast hommikusööki külastame järgmist võrratut kohta Gruusias – Sataplia looduskaitseala. See on tõeliselt maaliline koht ja kuulus selle poolest, et seal on leitud väljasurnud herbivooride ja dinosauruste jälg. Matkarada mööda jõuame hoonesse, mis kaitseb on dinosauruste jälgi, seal on ka näitustesaal ja unikaalsed karstikoopad. Muidugi ka hämmastavad maastikuvaated.
Edasi sõidame Adjara regiooni. Ametlikult on see autonoomne vabariik riigi sees. Esimene asi, mis selle regiooniga seostub, on Musta mere rannik. Pärast 2-tunnist sõitu jõuame Shekvetili külla, kus sööme lõunat perekohvikus mere ääres.
Pärast lõunat külastame “Gruusia miniatuurides” parki. Seal näidatakse 44 miniatuuri
arhitektuurimonumentidest üle kogu Gruusia. Oma suurusega 1:25, on nende eesmärk näidata riigi rikast arhitektuuripärandit.
Jõuame Machakhela kaitsealale õhtusöögiks ja öömajaks.
9.päev

Käik Machakhela kaitseala - Batumi

Ärkame vara mägijõe vulina peale. Sööme maitsva mägilõuna, mis järgneb lühikesele jalutuskäigule ümbruskonnas enne edasise rännaku ettevõtmist. Adjara regiooni tuur jätkub rännakuga ühte kõige varjatumasse pärlisse Gruusias –Machakhela kaitsealale. See ala on olnud avalikkusel suletud juba nõukogude ajast, kuna ta paikneb väga lähedal Türgi piirile. Külastame kaitseala külastuskeskust, saame teada riigi ja avaliku sektori ettevõtmistest säästva arengu osas regioonis. Sõidame üles mägedesse, et näha ühte ühte vanimat etnograafiamuuseumi Gruusias. Külastame kohalikku peret, kes toodab juustu ja mett. Lõuna. Tagasiteel peatume keskaegse Tskhimlari silla juures, mis viib üle mägijõe. See on hea koht grupifoto tegemiseks, mis peegeldab kõike meie Gruusiareisist.
Sõidame Batumisse – Adjara keskusse ja Gruusia tähtsaimasse mereäärsesse kuurortisse. Õhtusöök ja öömaja.
10.päev

Batumi linnaekskursioon ja Batumi botaanikaaed

Pärast hommikusööki teeme ekskursiooni selles ilusas linnas. Külastame kuulsat Batumi bulvarit, Euroopa väljakut, Nuriegeli järve, Piazza väljakut, liikuvat kuju “Ali ja Nino” (pidevalt liikuv metallist kuju mehest Ali ja naisest Nino aeglaselt liiguvad ümber teineteise. See sümboliseerib armastust ja sõprust erinevate rahvuste vahel). Sõidame Gruusia pikima köisraudteega üles mäkke, kust 250 meetri kõrguselt vaateplatvormilt avaneb vaade Batumile ja merele.
Pärast lõunat teeme külaskäigu Batumi botaanikaaeda. Tema asukoht teeb ta unikaalseks. Miile taimede esindajaid kogu maailmast müriaadi ojadega, mis viivad oma vee alla Mtsvane Kontskhi (Roheline Neem), kus saame teha kiire käigu randa, et ennast jahutada pärast jalutamist.
Õhtusöök ja öömaja.
11.päev

Tagasilend

Kell 10.15 väljub lennuk Batumi lennujaamast, jõuab kell 11.25 Istambuli lennujaama.
Kell 14.30 väljub lennuk Istambuli lennujaamast ja jõuab Tallinnasse kell 17.45.

TK 391   SA 10OCT  BATUMI ISTANBUL   1015 1125
TK1421   SA 10OCT  ISTANBUL TALLINN   1430 1745