VÄLJUMINE | Tallinn |
HIND | 5691€/inimese kohta.
Reisil on kõik kulud hinnas |
VÄLJUMISAEG |
16.00 koguneme lennujaama
|
Namiibia on üks huvitavamaid Aafrika riike. Siin on väga eripärane loodus – 400 m kõrgused roostepunased liivaluited, mille vahel on valge savimadalik 900 aasta vanuste mustade puutüvedega, mis loovad Salvador Dali sürrealistliku maaliga sarnaneva vaatepildi. Külastame üht Aafrika rikkalikuma kaljukunsti kontsentratsiooniga piirkonda, käime loomavaatlustel Etosha rahvuspargis, kus elab üle 114 imetajaliigi, kelledest mõned on haruldased ja hävimisohus või liigid, mis esinevad vaid Loode-Namiibias. Maitseme veini riigi üksikutes veinitaludes, teeme katamaraaniretke delfiinide ja vaalade vaatlemiseks. Namiibia reis
Reis toimub 16-29.September 2025
Hind sisaldab:
- Lennupiletid
- Majutust vastavalt programmile;
- Toitlustamist välja arvatud (ei sisaldu: õhtusöök Windhoekis (1), lõunasöök Swakopmundis (1) ja õhtusöögid Swakopmundis (2));
- Tegevusei vastavalt programmile;
- Rahvuspargi ja vaatamisväärsuste sissepääsutasusid;
- Transporti;
- Inglise keelt kõnelev Namiibia giid;
- Eestikeelset reisijuhti kogu reisi vältel, kes tõlgib giidi jutu eesti keelde
- Pudelivett transpordi pardal;
- Käibemaksu + turismimaksu.
Hind ei sisalda:
- Kõik suupisted ja joogid (pudelivesi, mahlad, karastus- ja alkohoolsed joogid jne) restoranides ja puhkemajades;
- õhtusöök Windhoekis (1), lõunasöök Swakopmundis (1) ja õhtusöögid Swakopmundis (2));
- Giidile mõeldud jootraha;
- Viisad;
- Reisikindlustus;
- Kõik isikliku iseloomuga kulud.
PÄEVAKAVA
Lend Tallinnast
koguneme 16.00 Tallinna lennujaamas, 18.05 väljub lend Frankfurti, kell 21.55 väljub lend Frankfurdist Windhoeki
Windhoek
Kell 9.15 jõuame lennujaama, vormistame viisad, buss viib meid Windhoeki hotelli mis asub 5 minuti tee kaugusel Windhoeki kesklinnast. Hotell asub mäe otsas ja sealt avaneb ilus vaade Windhoeki linnale. Paneme asjad ära ja teeme bussiga väikese linnaekskursiooni. Windhoekis on huvitav segu ajaloolisest arhitektuurist ja kaasaegsetest hoonetest, millest paljud on vaatamist väärt, sealhulgas Alte Feste vana kindlus, 1896. aasta Christuskirche Kristuse kirik ja kaasaegsem Ülemkohus. Kõikjal on märgata Saksa kolonisatsiooni mõjutusi: saksa stiilis majad, kohvikukultuur ja köök. Sööme lõunat ja õhtupooliku veedame hotellis, ujume basseinis.
Sesriem`i kanjon
Hommikul lahkume Windhoekist, läbime Khomas Hochlandi mäeaheliku, ületame Kaljukitse Pöörijoone ning laskume Remhoogte Pass’i kaudu alla Solitaire’i asulasse. Ööbimiskohta jõuame hilisel pärastlõunal, paneme asjad ära, seejärel külastame piirkonna silmatorkavaimat loodusobjekti – Sesriem’i kanjonit. See on vee poolt kaljusse uuristatud sügav kuristik. Kaljuseinad tõusevad järsult kahel pool kanjonit, linnud peesitavad selle kaljurünkades ja sisalikud sööstavad piki kaljunukke. Kanjoni nimi tekkis ajal, mil varasemad asunikud kasutasid seda kohta veeallikana, sidudes kuus nahkpiugu (‘ses riem) omavahel ja pärast ämbrite külge, et need kanjoni põhjas olevasse vette lasta. Teeme kanjoni serval giidiga lühikese jalutuskäigu, mitte üle 2 km.
Öömaja: Sossusvlei Lodge View iBrochure Sossusvlei puhkemajad, mis asuvad Namib Naukluft’i pargi sissepääsuvärava kõrval.
Sossusvlei, Lõuna-Namiibia, Neuras Wine & Wildlife Estate, veinituur ja degusteerimine
Täna asume teele tund enne koitu; liigume läbi kuiva jõesängi ja üle kruusatasandiku Namibi luidete poole. Peatume “maailma enim pildistatud luite” Dune 45 juures, teeme jalutuskäigu ja imetleme päikesetõusu. Düün sai nime oma asukoha järgi – see asub 45 kilomeetri kaugusel Sesriemi linnast ja on tuntud oma elegantse kuju poolest. Soovijad võivad ka düüni otsa ronida, see on 80 meetri kõrgune. Seejärel sõidame Namiibia peamise vaatamisväärsuse Namib-Nauklufti rahvuspargis asuva Sossusvlei poole, kus liivadüünid on kuni 325 meetri kõrgused ja väidetavalt umbes viis miljonit aastat vanad. Selge sinine taevas on kontrastiks hiiglaslike punaste luidetega, mis muudab selle Aafrika üheks maalilisemaks loodusimeks. Eriti kaunis on vaatepilt hommiku- ja õhtuvalguses, millal nad tõmbavad ligi fotograafiahuvilisi kogu maailmast. Roostepunaste düünide vahel on valge savimadalik Dead Vlei. See iidne savimadalik oli kunagi oaas, mis oli täis akaatsiaid ja mida toitis jõgi. Ootamatult muutis jõgi kurssi, jättes maa koos puudega kuivama. Kliimatingimused olid niivõrd kuivad, et puud ei lagunenudki – selle asemel leostusid nad täielikult niiskusest, nii et tänapäeval, 900 aastat hiljem, on need kuivanud, mustaks muutunud figuurid, mis asustavad madaliku mõranenud pinda. Namiibia kõrbe punakasroosade luidetega ümbritsetuna loovad nad sürrealistliku vaatepildi.
Jalutame madalate düünide vahel. Kuigi see piirkond näib olevat elutu, leidub siin mitmesuguseid loomaliike, kes on nende tingimustega kohanenud ja kui meil veab, võime näha Oryx’i antiloope, jaanalinde, gaselle ning ka muid piirkonda asustavaid linde ja roomajaid.
Seejärel teeme lühikese sõidu Neuras’e veini- ja metsiku looduse tallu. Kuna Namiibias üldiselt veine ei toodeta, on see talu nagu ilmutus keset kõrbe. Neuras’e talu sai alguse tänu mitmete kristallselgete külmaveeallikate olemasolule ja ulatub tagasi aastasse 1894. Teeme giidiga jalutuskäigu viinamarjaistandusse, külastame looduslikke veeallikaid ja imetleme lopsakaid palmipuid. Teel jutustab giid talu päritolust ja ajaloost ning viinapuude kasvatamisest kõrbes. Veinikeldris antakse täielik ülevaade kohaliku veinitootmise kohta algusest lõpuni, millele lisandub Neuras’e veinide degusteerimine koos juustulauaga puhkemaja restoranis.
Kuisebi kanjon, Swakopmund
Pärast hommikusööki lahkume Namib Naukluft’i mägedest, sõidame mööda Solitaire’i asulast, ületame Kaljukitse pöörijoone, möödume Gaubi ja Kuisebi kanjonitest. Müstilise Kuisebi kanjoni uuristas maa-alune Kuisebi jõgi juba aegade hämaruses. Sügava lõhe külgedeks on järsud kaljukurrud ühel pool ja Namibi kõrbe vasekarva liivadüünid teisel pool. Kanjon pakub peavarju mitmetele loomaliikidele, kes on kohastunud eluks piirkonna karmis keskkonnas. Nende hulga ons hüäänid, hirved ja isegi leopardid. Lisaks võime enne reisimist üle Namiibi kõrbe kruusatasandike lõputute horisontidega kohata ka pea tabamatut mägisebrat. Meie sihtkohaks on Atlandi ookean ja selle maalilisel rannikul asuv 1892. aastal Saksamaa Edela-Aafrika peamise sadamana asutatud Swakopmundi linn. Linn on tuntud oma laiade tänavate, promenaadide, koloniaalarhitektuuri ja linna ümbritseva ebamaise kõrbemaastiku poolest. Swakopmundi kohta on sageli öeldud, et see on “saksapärasem kui Saksamaa”. Nüüdseks Swakopmund tuntud kuurortlinnana.
Swakopmund, katamaraaniretk
Pärast hommikusööki läheme katamaraani pardale, millega sõidame Pelican Point’i poolsaare ja kauni Walvis Bay lahe piirkonda. Sellel laevasõidul on võimalus kohtuda delfiinide, vaalade, kilpkonnade, hüljeste ja Mola Mola (päikesekalaga). Samal ajal saame katamaraani pardal nautida vahuveini, värskeid austreid ja isuäratavaid suupisteid. Õhtuks tuleme hotelli tagasi.
Cape Cross, Twyfelfontein
Täna reisime mööda rannikut põhja poole väikesele Cape Cross’i neemele. Siin randusid 1486. aastal portugallased, kes püstitasid siia Portugali kuninga auks kiviristi, mille 1800. aastatel asendasid saksa asunikud. Cape Cross on tuntud oma erakordse Cape karushüljeste pesitsuskoloonia poolest ja on muudetud kaitsealaks. Külmas Benguela hoovuses ujuvate kalade rohkuse tõttu on hüljestel palju toitu ning nad naudivad ka lamamist ja päikese käes mängimist. Kaitsealal elab kaheksakümmend kuni sada tuhat Lõuna-Aafrikas endeemilist karushüljest. 200 meetri pikkuselt kõnniteelt saab hüljeste toimetamisi jälgida.
Seejärel sõidame sisemaale, ületame tasandiku ja suundume vanasse kaevanduslinna Uis’i. Edasi viib reis meid mööda Namiibia kõrgeimast – Brandberg’i mäest (“Tule mägi” 2573 meetrit üle merepinna). Mägi on nime saanud päikeseloojangul tekkiva ereda oranži värvi varjundi järgi ja on olnud sani hõimude jaoks sajandeid püha paik. Seejärel suundume maalilisse Damaraland’i piirkonda, avatud tasandike ja imekaunite kaljumoodustistega maastikule. Saabume UNESCO kultuuripärandi nimekirja kantud Twyfelfonteini, mis on Aafrika üks rikkalikuma kaljukunsti kontsentratsiooniga piirkond, seal võib näha ligi 2500 kiviaegset kaljugraveeringut ja kaljumaalingut. Nimi “Twyfelfontein”, tõlkes “kahtluste purskkaev” viitab Huabi orus asuvale allikale, mis meelitas Khoi-Sani hõimu jahimehi enam kui kuus tuhat aastat tagasi orgu, kus nad valmisid ulatusliku kivigravüüride ja maalingute kogumi. Lähikonnas paiknevad maailma vanimate mandrimassiivide tekke ja arengu poolt kujundatud loodusimed nagu Dorose kraater, Põlenud mägi, orelitorud, kivistunud mets ja elavad kõrbeeluga kohastunud loomad. Kõrbe elevant on ilmselt kõige tuntum liik. Vaatame kaljujooniseid. Seejärel asume oma puhkemajadesse ja imetleme tasandikel loojuvat päikest.
Majutus: Twyfelfontein Country Lodges, mis on palju enamat kui lihtsalt majutus; see on sihtkoht omaette. Piki mäekülge asuv puhkeala sulandub kaunilt ümbritseva keskkonnaga. Ehituses kasutatud looduslik kivi, hoolikalt valitud värvitoonid ja rookatus, on ilusaks täienduseks ümbritsevatele liivakivimoodustistele, rikkumata sellele maalilisele maastiku visuaalset mõju.
Palmwag
Hommikul teeme külaskäigu traditsioonilisse Damara külla, kus saame näha dammara inimeste traditsioonilist eluviisi, mis hakkab vaikselt kaduma.
Seejärel teeme lühikese autosõidu põhja poole Palmwag Concession’i piirkonda, kus asub meie puhkemaja. Palmwag on looduskaitseala, mis asub idüllilise Uniabi jõe palmidega ääristatud lisajõe ääres, poolel teel Swakopmundi ja Etosha vahel. See piirkond on elupaigaks mustale ninasarvikule ja lõvile ning seal elab kuulus kõrbeelevant. Vett on selles piirkonnas vähe, nii et jõgi meelitab elevante sageli laagritele lähemale. Kaitseala on tähelepanuväärne oma ebatavalise palmipuuliigi Hyphaene petersiana ja selle poolest, et seal elab Aafrika suurim edelaosa musta ninasarviku populatsioon. Loomasõbrad saavad imetleda ka leopardi, lõvi, gepardi, mägisebrat, Angola kaelkirjakut, anteloope ja Aafrika savannielevanti. Palmwag teeb selle rikkaliku loodusliku pärandi kaitsmiseks koostööd naabruses asuvate kaitseasutuste, keskkonna- ja turismiministeeriumi ning Save the Rhino Trust’iga.
Pärast tubade võtmist teeme pärastlõunase loodusvaatlusretke.
Majutus: Palmwag puhkemajad Gondwana Collection Namibia
Taleni Etosha küla, Etosha lõunaosa
Täna lahkume Damaralandi karmilt alalt ja suundume mööda Grootbergi mäekuru Kamanjabi ja sealt edasi Etosha rahvuspargi välispiiril asuvasse ldoge’i. Teekonnal peatume Himba orbude külas. Otjikandero Himba orbude küla asub Himba külas kohaliku Kamanjabi veisefarmi lähedal. Külas elavad Himba lapsed, kelle eest hoolitsevad vabatahtlikud emad. Kõik lapsed on kasvatatud traditsioonilisel viisil, kuigi mõned neist on kooli tõttu, kus nad käivad, veidi läänestunud. Otjikandero Himba lastekoduküla rahastatakse külaekskursioonidelt saadud rahast. Vahendeid kasutatakse meditsiinilistel eesmärkidel, toiduks ja muudeks esmavajadusteks. Turistidel on võimalus näha Himba inimesi nende looduskeskkonnas ja jälgida nende kultuuri.
Edasi suundume Etosha rahvuspargi lõunaossa. Rahvuspargi asutas 1907. aastal Saksa Edela-Aafrika kuberner von Lindequist ja see oli siis maailma suurim kaitseala. Vaatamata Etosha massiivsetele mõõtmetele on tavakülastajatele ligipääsetav vaid nõo lõunaserv. .Etosha lõunaosa, kuhu suundume, asub Namiibia loodeosas Etosha rahvuspargi piirist lõuna pool ja moodustab selle metsiku paradiisi lõunapiirkonna. Külastajatel on võimalik näha erinevaid metsloomi, sealhulgas lõvi, kaelkirjakut, elevanti, laimokk- ja kitsasmokkninasarvikut ning paljusid muid kohalikke loomi.
Teeme pärastlõunase loomavaatlussõidu.
Majutus: Taleni Etosha Küla
Etosha Pan, Etosha lääneosa
Täna peame olema Anderssoni värava juures päikesetõusu ajaks, kui pargi sissepääsuväravad avanevad. Üks parimaid aegu metsloomade vaatamiseks on jahedamad hommikutunnid ja hilised pärastlõunad. Veedame tänase päeva ulatuslikul loomavaatlusretkel, otsides laimokk- ja kitsasmokkninasarvikuid, elevante, lõvisid, geparde ja paljusid tasandiku ulukite liike. Sõit annab ülevaate rahvuspargist, sealhulgas selle linnustikust, taimestikust ja geoloogiast. Peatus tehakse Halali kuurortis.
Etosha Pan. Ajastuid tagasi oli Etosha Pan (madalik) suure järve säng; tänapäeval on alles sädelev hõbedaroheline soolamadalik, mis ulatub umbes 5000 ruutkilomeetrini. Etoshat kaitseb Etosha Pan’i rahvuspark, mida ümbritsevad savannitasandikud ja metsad, kus elavad suured elevandikarjad. Kuival madalikul on vähe elu, välja arvatud vetikad, mis annavad sellele iseloomuliku värvi, ja rändlinnud, kes kasutavad seda peatuspaigana, kuid tugeva vihmaga muutub see madalaks järveks, kus sigivad flamingod, kahlavad ja toituvad pelikanid ning janu kustutavad paljud imetajad, sealhulgas leopardid, lõvid, valged ninasarvikud ja antiloobid.
Etosha West asub Namiibia loodeosas asuva maailmakuulsa looduskaitseala Etosha rahvuspargi lääneosas. See on metsikum läänepiirkond, kuhu pääseb Galtoni värava kaudu. Etosha Westi külastajaid ootavad selle kauge Põhja-Namiibia ala suurepärased maastikud, mida iseloomustab lopsakas lainjas reljeef ja punakaspruun pinnas, mis on teravas kontrastis Etosha East’i lamedate laiaulatuslike tasandike valge tolmuse savipinnaga. See piirkond on koduks mitmele faunaliigile, mida mujal pargis ei leidu: paavianid, mägisebrad ja pruunid hüäänid, samuti mitmed ainulaadsed taimed. Piirkonnas on ka arvukalt joogiveeallikaid, mis meelitavad ligi elevante, ninasarvikuid, leoparde, lõvisid, erinevaid hirvesid ja umbes 300 linnuliiki.
Majutus: Mokuti Etosha puhkemajad
Etosha väravast vaid 40 meetri kaugusel asuvasse Mokuti jõudmine on kogemus omaette. Uus kaasaegne safarikogemus jätab teid sõnatuks, kui jõuate Porte Cochere’i, kust avaneb vaade läbi fuajee basseinibaari. See on tuntud oma suurepäraste ja mitmekesiste metsloomade kohtamisvõimaluste poolest ning sellest on saanud populaarne koosolekute, ürituste, pulmade ja mesinädalate koht. Aiad on suurepärased, jahedate virvendavate veeallikatega, mis saadavad teid läbi kogu fuajee. Vaated ja aiad, mis sulanduvad eluruumidega, loovad kutsuva, sõbraliku, mugava ja lõõgastava õhkkonna.
loomavaatlused Etosha kaitseala idaosas
Hommikul ja pärastlõunal on loomavaatlussõidud Etosha rahvuspargis tuurisõidukiga.
Etosha East on Loode-Namiibias asuv kaitsealune piirkond maailmakuulsa Etosha rahvuspargi idaosas, mis on tuntud kui üks Lõuna-Aafrika kõige ligipääsetavamaid ulukikaitsealasid. Etosha East’is on suured avatud tasandikud, mis vahelduvad poolkuivade savannirohumaadega, kus leidub rikkalikult veeauke. Muljetavaldav 5000-ruutkilomeetrine Etosha soolamadalik moodustab suure ala pargi idaküljest ja on isegi kosmosest nähtav. See piirkond kubiseb rikkalikust elusloodusest, mille moodustavad lõvid, elevandid, mustad ninasarvikud ja kaelkirjakud, aga ka mitmesugused linnuliigid, näiteks nagu flamingod, jaanalinnud, kotkad, sarvlinnulised ja öökullid.
Thonningii veinifarm, Otjiwarongo loomavaatlus
Etosha rahvuspargist lahkudes suundume kaevanduslinna Tsumebi ja edasi Otavisse Thonningii veinifarmi, kus teeme ekskursiooni viinamarjaaistanduses ja veinikeldris ning degusteerime veine koos suupistetega. Thonningii on perele kuuluv butiikveinikelder, mis asub maalilises Otavi mäeorus. Omanikud järgivad terviklikku ja orgaanilist lähenemist nii viinamarjaistanduses kui ka veinivalmistamise protsessides. Nende eesmärk on toota looduslikke veine, mis väljendavad Otavi mäeoru eripära.
Seejärel sõidame edasi. Meie tänane lõppsihtkoht on Safari Lodge, mis asub Namiibia keskosas. Teeme seal pärastlõunase loomasafari ja vaatame õhtul lõvide toitmist.
Namiibia kesk- ja põhjaosas Trans Namibi raudtee ääres Etosha rahvuspargi lähedal asuv Otjiwarongo, mis tähendab “paksude veiste koht”, on äärelinnahõngu ja arvukate vaatamisväärsustega linn. Linn on tuntud oma suurepäraste looduskaitseprojektide poolest, mis hõlmavad mitmeid suuri metsikuid kassiliike kaitsvaid parke, näiteks nagu kuulus Cheetah Conservation Fund ja Crocodile Ranch, kus külastajad saavad neid põnevaid olendeid vaadata ja nende kohta rohkem teada saada. Elav traditsiooniline käsitööturg lisab atraktiivsust.
Majutus: Mägi Etjo Safari puhkemajad
“Etjo” tähendab varjupaika. Alates 1975. aastast on Mount Etjo Safari Lodge olnud Okonjati looduskaitseala süda, pakkudes Aafrika loodusele ja üle maailma külalistele mitte ainult ööbimiskohta, vaid rahulikku ümbrust ning võimalust näha Aafrika metsiku looduse neitsilikku ilu. Puhkeala on ehitatud suure järve äärde, kuhu loomad regulaarselt janu kustutama tulevad ning mida tihti ka jõehobud külastavad. Kaugemal aga paistab kaunis Mount Etjo mägi, mis täiendab kogu maalilist vaatepilti.
Puhkemajade tubade ainulaadne arhitektuur, luksuslikult sisustatud ja kaunilt dekoreeritud suurepärases kombinatsioonis luksuse ja Aafrika stiiliga, vaid panustab erakordsesse kogemusse Mount Etjo Safari Lodge’is viibimisel. Puhkealal on 22 luksuslikku tuba, igal neist on privaatne vannituba. Enamus tubadest asuvad ujumisbasseini kõrval, kust avaneb vaade veeallikale, kuhu loomad nii päeval kui öösel tulevad jooma, samal ajal kui teiste tubade vaated avanevad avarale aiale, kus vembutavad flamingod.
Okahandja linn, reisi lõpp
Pärast rahulikku hommikusööki naaseme Windhoeki läbi Okahandja linna, mille asutasid umbes 1800. aastal kaks kohalikku rahvagruppi – Herero ja Nama. Seda tuntakse Namiibia aedlinnana.
Windhoekist põhja pool asuv elurikas Okahandja linn on piirkonna peamine kaubanduskeskus ja kohaliku Herero rahva oluline kultuurikeskus. Nimi “Okahandja” tähendab “kohta, kus kaks jõge ühinevad ja moodustavad ühe laia jõe. Need kaks hooajalist jõge on Okamita ja Okakango. Okahandja, tuntud kui “Namiibia aedlinn”, on rikkaliku kultuuripärandi, arvukate ajalooliste paikade ja suurepärase linnuvaatlusvõimalusega ümbruskonnas. Külastajaid ootavad ees mitmesugused huvitavad tegevused, sealhulgas värvilise kunsti- ja käsitööturu külastamine ja lähedal asuvate Gross Barmen’i noorendavate termaalveedega kuumaveeallikate külastamisvõimalus.
16.30 peame juba olema lennujaamas, sest kell 19-50 väljub lennuk, mis jõuab Frankfurti kell 05.20 juba järgmisel hommikul.
tagasilend
Kell 13.34 väljub lennuk Frankfurdist ja jõuab Tallinnasse kell 17.10.
Kavas võivad toimuda muutused sõltuvalt ilmastikust ja kohalikest oludest. Ka lennuajad võivad muutuda.
Lend Tallinnast
koguneme 16.00 Tallinna lennujaamas, 18.05 väljub lend Frankfurti, kell 21.55 väljub lend Frankfurdist Windhoeki
Windhoek
Kell 9.15 jõuame lennujaama, vormistame viisad, buss viib meid Windhoeki hotelli mis asub 5 minuti tee kaugusel Windhoeki kesklinnast. Hotell asub mäe otsas ja sealt avaneb ilus vaade Windhoeki linnale. Paneme asjad ära ja teeme bussiga väikese linnaekskursiooni. Windhoekis on huvitav segu ajaloolisest arhitektuurist ja kaasaegsetest hoonetest, millest paljud on vaatamist väärt, sealhulgas Alte Feste vana kindlus, 1896. aasta Christuskirche Kristuse kirik ja kaasaegsem Ülemkohus. Kõikjal on märgata Saksa kolonisatsiooni mõjutusi: saksa stiilis majad, kohvikukultuur ja köök. Sööme lõunat ja õhtupooliku veedame hotellis, ujume basseinis.
Sesriem`i kanjon
Hommikul lahkume Windhoekist, läbime Khomas Hochlandi mäeaheliku, ületame Kaljukitse Pöörijoone ning laskume Remhoogte Pass’i kaudu alla Solitaire’i asulasse. Ööbimiskohta jõuame hilisel pärastlõunal, paneme asjad ära, seejärel külastame piirkonna silmatorkavaimat loodusobjekti – Sesriem’i kanjonit. See on vee poolt kaljusse uuristatud sügav kuristik. Kaljuseinad tõusevad järsult kahel pool kanjonit, linnud peesitavad selle kaljurünkades ja sisalikud sööstavad piki kaljunukke. Kanjoni nimi tekkis ajal, mil varasemad asunikud kasutasid seda kohta veeallikana, sidudes kuus nahkpiugu (‘ses riem) omavahel ja pärast ämbrite külge, et need kanjoni põhjas olevasse vette lasta. Teeme kanjoni serval giidiga lühikese jalutuskäigu, mitte üle 2 km.
Öömaja: Sossusvlei Lodge View iBrochure Sossusvlei puhkemajad, mis asuvad Namib Naukluft’i pargi sissepääsuvärava kõrval.
Sossusvlei, Lõuna-Namiibia, Neuras Wine & Wildlife Estate, veinituur ja degusteerimine
Täna asume teele tund enne koitu; liigume läbi kuiva jõesängi ja üle kruusatasandiku Namibi luidete poole. Peatume “maailma enim pildistatud luite” Dune 45 juures, teeme jalutuskäigu ja imetleme päikesetõusu. Düün sai nime oma asukoha järgi – see asub 45 kilomeetri kaugusel Sesriemi linnast ja on tuntud oma elegantse kuju poolest. Soovijad võivad ka düüni otsa ronida, see on 80 meetri kõrgune. Seejärel sõidame Namiibia peamise vaatamisväärsuse Namib-Nauklufti rahvuspargis asuva Sossusvlei poole, kus liivadüünid on kuni 325 meetri kõrgused ja väidetavalt umbes viis miljonit aastat vanad. Selge sinine taevas on kontrastiks hiiglaslike punaste luidetega, mis muudab selle Aafrika üheks maalilisemaks loodusimeks. Eriti kaunis on vaatepilt hommiku- ja õhtuvalguses, millal nad tõmbavad ligi fotograafiahuvilisi kogu maailmast. Roostepunaste düünide vahel on valge savimadalik Dead Vlei. See iidne savimadalik oli kunagi oaas, mis oli täis akaatsiaid ja mida toitis jõgi. Ootamatult muutis jõgi kurssi, jättes maa koos puudega kuivama. Kliimatingimused olid niivõrd kuivad, et puud ei lagunenudki – selle asemel leostusid nad täielikult niiskusest, nii et tänapäeval, 900 aastat hiljem, on need kuivanud, mustaks muutunud figuurid, mis asustavad madaliku mõranenud pinda. Namiibia kõrbe punakasroosade luidetega ümbritsetuna loovad nad sürrealistliku vaatepildi.
Jalutame madalate düünide vahel. Kuigi see piirkond näib olevat elutu, leidub siin mitmesuguseid loomaliike, kes on nende tingimustega kohanenud ja kui meil veab, võime näha Oryx’i antiloope, jaanalinde, gaselle ning ka muid piirkonda asustavaid linde ja roomajaid.
Seejärel teeme lühikese sõidu Neuras’e veini- ja metsiku looduse tallu. Kuna Namiibias üldiselt veine ei toodeta, on see talu nagu ilmutus keset kõrbe. Neuras’e talu sai alguse tänu mitmete kristallselgete külmaveeallikate olemasolule ja ulatub tagasi aastasse 1894. Teeme giidiga jalutuskäigu viinamarjaistandusse, külastame looduslikke veeallikaid ja imetleme lopsakaid palmipuid. Teel jutustab giid talu päritolust ja ajaloost ning viinapuude kasvatamisest kõrbes. Veinikeldris antakse täielik ülevaade kohaliku veinitootmise kohta algusest lõpuni, millele lisandub Neuras’e veinide degusteerimine koos juustulauaga puhkemaja restoranis.
Kuisebi kanjon, Swakopmund
Pärast hommikusööki lahkume Namib Naukluft’i mägedest, sõidame mööda Solitaire’i asulast, ületame Kaljukitse pöörijoone, möödume Gaubi ja Kuisebi kanjonitest. Müstilise Kuisebi kanjoni uuristas maa-alune Kuisebi jõgi juba aegade hämaruses. Sügava lõhe külgedeks on järsud kaljukurrud ühel pool ja Namibi kõrbe vasekarva liivadüünid teisel pool. Kanjon pakub peavarju mitmetele loomaliikidele, kes on kohastunud eluks piirkonna karmis keskkonnas. Nende hulga ons hüäänid, hirved ja isegi leopardid. Lisaks võime enne reisimist üle Namiibi kõrbe kruusatasandike lõputute horisontidega kohata ka pea tabamatut mägisebrat. Meie sihtkohaks on Atlandi ookean ja selle maalilisel rannikul asuv 1892. aastal Saksamaa Edela-Aafrika peamise sadamana asutatud Swakopmundi linn. Linn on tuntud oma laiade tänavate, promenaadide, koloniaalarhitektuuri ja linna ümbritseva ebamaise kõrbemaastiku poolest. Swakopmundi kohta on sageli öeldud, et see on “saksapärasem kui Saksamaa”. Nüüdseks Swakopmund tuntud kuurortlinnana.
Swakopmund, katamaraaniretk
Pärast hommikusööki läheme katamaraani pardale, millega sõidame Pelican Point’i poolsaare ja kauni Walvis Bay lahe piirkonda. Sellel laevasõidul on võimalus kohtuda delfiinide, vaalade, kilpkonnade, hüljeste ja Mola Mola (päikesekalaga). Samal ajal saame katamaraani pardal nautida vahuveini, värskeid austreid ja isuäratavaid suupisteid. Õhtuks tuleme hotelli tagasi.
Cape Cross, Twyfelfontein
Täna reisime mööda rannikut põhja poole väikesele Cape Cross’i neemele. Siin randusid 1486. aastal portugallased, kes püstitasid siia Portugali kuninga auks kiviristi, mille 1800. aastatel asendasid saksa asunikud. Cape Cross on tuntud oma erakordse Cape karushüljeste pesitsuskoloonia poolest ja on muudetud kaitsealaks. Külmas Benguela hoovuses ujuvate kalade rohkuse tõttu on hüljestel palju toitu ning nad naudivad ka lamamist ja päikese käes mängimist. Kaitsealal elab kaheksakümmend kuni sada tuhat Lõuna-Aafrikas endeemilist karushüljest. 200 meetri pikkuselt kõnniteelt saab hüljeste toimetamisi jälgida.
Seejärel sõidame sisemaale, ületame tasandiku ja suundume vanasse kaevanduslinna Uis’i. Edasi viib reis meid mööda Namiibia kõrgeimast – Brandberg’i mäest (“Tule mägi” 2573 meetrit üle merepinna). Mägi on nime saanud päikeseloojangul tekkiva ereda oranži värvi varjundi järgi ja on olnud sani hõimude jaoks sajandeid püha paik. Seejärel suundume maalilisse Damaraland’i piirkonda, avatud tasandike ja imekaunite kaljumoodustistega maastikule. Saabume UNESCO kultuuripärandi nimekirja kantud Twyfelfonteini, mis on Aafrika üks rikkalikuma kaljukunsti kontsentratsiooniga piirkond, seal võib näha ligi 2500 kiviaegset kaljugraveeringut ja kaljumaalingut. Nimi “Twyfelfontein”, tõlkes “kahtluste purskkaev” viitab Huabi orus asuvale allikale, mis meelitas Khoi-Sani hõimu jahimehi enam kui kuus tuhat aastat tagasi orgu, kus nad valmisid ulatusliku kivigravüüride ja maalingute kogumi. Lähikonnas paiknevad maailma vanimate mandrimassiivide tekke ja arengu poolt kujundatud loodusimed nagu Dorose kraater, Põlenud mägi, orelitorud, kivistunud mets ja elavad kõrbeeluga kohastunud loomad. Kõrbe elevant on ilmselt kõige tuntum liik. Vaatame kaljujooniseid. Seejärel asume oma puhkemajadesse ja imetleme tasandikel loojuvat päikest.
Majutus: Twyfelfontein Country Lodges, mis on palju enamat kui lihtsalt majutus; see on sihtkoht omaette. Piki mäekülge asuv puhkeala sulandub kaunilt ümbritseva keskkonnaga. Ehituses kasutatud looduslik kivi, hoolikalt valitud värvitoonid ja rookatus, on ilusaks täienduseks ümbritsevatele liivakivimoodustistele, rikkumata sellele maalilisele maastiku visuaalset mõju.
Palmwag
Hommikul teeme külaskäigu traditsioonilisse Damara külla, kus saame näha dammara inimeste traditsioonilist eluviisi, mis hakkab vaikselt kaduma.
Seejärel teeme lühikese autosõidu põhja poole Palmwag Concession’i piirkonda, kus asub meie puhkemaja. Palmwag on looduskaitseala, mis asub idüllilise Uniabi jõe palmidega ääristatud lisajõe ääres, poolel teel Swakopmundi ja Etosha vahel. See piirkond on elupaigaks mustale ninasarvikule ja lõvile ning seal elab kuulus kõrbeelevant. Vett on selles piirkonnas vähe, nii et jõgi meelitab elevante sageli laagritele lähemale. Kaitseala on tähelepanuväärne oma ebatavalise palmipuuliigi Hyphaene petersiana ja selle poolest, et seal elab Aafrika suurim edelaosa musta ninasarviku populatsioon. Loomasõbrad saavad imetleda ka leopardi, lõvi, gepardi, mägisebrat, Angola kaelkirjakut, anteloope ja Aafrika savannielevanti. Palmwag teeb selle rikkaliku loodusliku pärandi kaitsmiseks koostööd naabruses asuvate kaitseasutuste, keskkonna- ja turismiministeeriumi ning Save the Rhino Trust’iga.
Pärast tubade võtmist teeme pärastlõunase loodusvaatlusretke.
Majutus: Palmwag puhkemajad Gondwana Collection Namibia
Taleni Etosha küla, Etosha lõunaosa
Täna lahkume Damaralandi karmilt alalt ja suundume mööda Grootbergi mäekuru Kamanjabi ja sealt edasi Etosha rahvuspargi välispiiril asuvasse ldoge’i. Teekonnal peatume Himba orbude külas. Otjikandero Himba orbude küla asub Himba külas kohaliku Kamanjabi veisefarmi lähedal. Külas elavad Himba lapsed, kelle eest hoolitsevad vabatahtlikud emad. Kõik lapsed on kasvatatud traditsioonilisel viisil, kuigi mõned neist on kooli tõttu, kus nad käivad, veidi läänestunud. Otjikandero Himba lastekoduküla rahastatakse külaekskursioonidelt saadud rahast. Vahendeid kasutatakse meditsiinilistel eesmärkidel, toiduks ja muudeks esmavajadusteks. Turistidel on võimalus näha Himba inimesi nende looduskeskkonnas ja jälgida nende kultuuri.
Edasi suundume Etosha rahvuspargi lõunaossa. Rahvuspargi asutas 1907. aastal Saksa Edela-Aafrika kuberner von Lindequist ja see oli siis maailma suurim kaitseala. Vaatamata Etosha massiivsetele mõõtmetele on tavakülastajatele ligipääsetav vaid nõo lõunaserv. .Etosha lõunaosa, kuhu suundume, asub Namiibia loodeosas Etosha rahvuspargi piirist lõuna pool ja moodustab selle metsiku paradiisi lõunapiirkonna. Külastajatel on võimalik näha erinevaid metsloomi, sealhulgas lõvi, kaelkirjakut, elevanti, laimokk- ja kitsasmokkninasarvikut ning paljusid muid kohalikke loomi.
Teeme pärastlõunase loomavaatlussõidu.
Majutus: Taleni Etosha Küla
Etosha Pan, Etosha lääneosa
Täna peame olema Anderssoni värava juures päikesetõusu ajaks, kui pargi sissepääsuväravad avanevad. Üks parimaid aegu metsloomade vaatamiseks on jahedamad hommikutunnid ja hilised pärastlõunad. Veedame tänase päeva ulatuslikul loomavaatlusretkel, otsides laimokk- ja kitsasmokkninasarvikuid, elevante, lõvisid, geparde ja paljusid tasandiku ulukite liike. Sõit annab ülevaate rahvuspargist, sealhulgas selle linnustikust, taimestikust ja geoloogiast. Peatus tehakse Halali kuurortis.
Etosha Pan. Ajastuid tagasi oli Etosha Pan (madalik) suure järve säng; tänapäeval on alles sädelev hõbedaroheline soolamadalik, mis ulatub umbes 5000 ruutkilomeetrini. Etoshat kaitseb Etosha Pan’i rahvuspark, mida ümbritsevad savannitasandikud ja metsad, kus elavad suured elevandikarjad. Kuival madalikul on vähe elu, välja arvatud vetikad, mis annavad sellele iseloomuliku värvi, ja rändlinnud, kes kasutavad seda peatuspaigana, kuid tugeva vihmaga muutub see madalaks järveks, kus sigivad flamingod, kahlavad ja toituvad pelikanid ning janu kustutavad paljud imetajad, sealhulgas leopardid, lõvid, valged ninasarvikud ja antiloobid.
Etosha West asub Namiibia loodeosas asuva maailmakuulsa looduskaitseala Etosha rahvuspargi lääneosas. See on metsikum läänepiirkond, kuhu pääseb Galtoni värava kaudu. Etosha Westi külastajaid ootavad selle kauge Põhja-Namiibia ala suurepärased maastikud, mida iseloomustab lopsakas lainjas reljeef ja punakaspruun pinnas, mis on teravas kontrastis Etosha East’i lamedate laiaulatuslike tasandike valge tolmuse savipinnaga. See piirkond on koduks mitmele faunaliigile, mida mujal pargis ei leidu: paavianid, mägisebrad ja pruunid hüäänid, samuti mitmed ainulaadsed taimed. Piirkonnas on ka arvukalt joogiveeallikaid, mis meelitavad ligi elevante, ninasarvikuid, leoparde, lõvisid, erinevaid hirvesid ja umbes 300 linnuliiki.
Majutus: Mokuti Etosha puhkemajad
Etosha väravast vaid 40 meetri kaugusel asuvasse Mokuti jõudmine on kogemus omaette. Uus kaasaegne safarikogemus jätab teid sõnatuks, kui jõuate Porte Cochere’i, kust avaneb vaade läbi fuajee basseinibaari. See on tuntud oma suurepäraste ja mitmekesiste metsloomade kohtamisvõimaluste poolest ning sellest on saanud populaarne koosolekute, ürituste, pulmade ja mesinädalate koht. Aiad on suurepärased, jahedate virvendavate veeallikatega, mis saadavad teid läbi kogu fuajee. Vaated ja aiad, mis sulanduvad eluruumidega, loovad kutsuva, sõbraliku, mugava ja lõõgastava õhkkonna.
loomavaatlused Etosha kaitseala idaosas
Hommikul ja pärastlõunal on loomavaatlussõidud Etosha rahvuspargis tuurisõidukiga.
Etosha East on Loode-Namiibias asuv kaitsealune piirkond maailmakuulsa Etosha rahvuspargi idaosas, mis on tuntud kui üks Lõuna-Aafrika kõige ligipääsetavamaid ulukikaitsealasid. Etosha East’is on suured avatud tasandikud, mis vahelduvad poolkuivade savannirohumaadega, kus leidub rikkalikult veeauke. Muljetavaldav 5000-ruutkilomeetrine Etosha soolamadalik moodustab suure ala pargi idaküljest ja on isegi kosmosest nähtav. See piirkond kubiseb rikkalikust elusloodusest, mille moodustavad lõvid, elevandid, mustad ninasarvikud ja kaelkirjakud, aga ka mitmesugused linnuliigid, näiteks nagu flamingod, jaanalinnud, kotkad, sarvlinnulised ja öökullid.
Thonningii veinifarm, Otjiwarongo loomavaatlus
Etosha rahvuspargist lahkudes suundume kaevanduslinna Tsumebi ja edasi Otavisse Thonningii veinifarmi, kus teeme ekskursiooni viinamarjaaistanduses ja veinikeldris ning degusteerime veine koos suupistetega. Thonningii on perele kuuluv butiikveinikelder, mis asub maalilises Otavi mäeorus. Omanikud järgivad terviklikku ja orgaanilist lähenemist nii viinamarjaistanduses kui ka veinivalmistamise protsessides. Nende eesmärk on toota looduslikke veine, mis väljendavad Otavi mäeoru eripära.
Seejärel sõidame edasi. Meie tänane lõppsihtkoht on Safari Lodge, mis asub Namiibia keskosas. Teeme seal pärastlõunase loomasafari ja vaatame õhtul lõvide toitmist.
Namiibia kesk- ja põhjaosas Trans Namibi raudtee ääres Etosha rahvuspargi lähedal asuv Otjiwarongo, mis tähendab “paksude veiste koht”, on äärelinnahõngu ja arvukate vaatamisväärsustega linn. Linn on tuntud oma suurepäraste looduskaitseprojektide poolest, mis hõlmavad mitmeid suuri metsikuid kassiliike kaitsvaid parke, näiteks nagu kuulus Cheetah Conservation Fund ja Crocodile Ranch, kus külastajad saavad neid põnevaid olendeid vaadata ja nende kohta rohkem teada saada. Elav traditsiooniline käsitööturg lisab atraktiivsust.
Majutus: Mägi Etjo Safari puhkemajad
“Etjo” tähendab varjupaika. Alates 1975. aastast on Mount Etjo Safari Lodge olnud Okonjati looduskaitseala süda, pakkudes Aafrika loodusele ja üle maailma külalistele mitte ainult ööbimiskohta, vaid rahulikku ümbrust ning võimalust näha Aafrika metsiku looduse neitsilikku ilu. Puhkeala on ehitatud suure järve äärde, kuhu loomad regulaarselt janu kustutama tulevad ning mida tihti ka jõehobud külastavad. Kaugemal aga paistab kaunis Mount Etjo mägi, mis täiendab kogu maalilist vaatepilti.
Puhkemajade tubade ainulaadne arhitektuur, luksuslikult sisustatud ja kaunilt dekoreeritud suurepärases kombinatsioonis luksuse ja Aafrika stiiliga, vaid panustab erakordsesse kogemusse Mount Etjo Safari Lodge’is viibimisel. Puhkealal on 22 luksuslikku tuba, igal neist on privaatne vannituba. Enamus tubadest asuvad ujumisbasseini kõrval, kust avaneb vaade veeallikale, kuhu loomad nii päeval kui öösel tulevad jooma, samal ajal kui teiste tubade vaated avanevad avarale aiale, kus vembutavad flamingod.
Okahandja linn, reisi lõpp
Pärast rahulikku hommikusööki naaseme Windhoeki läbi Okahandja linna, mille asutasid umbes 1800. aastal kaks kohalikku rahvagruppi – Herero ja Nama. Seda tuntakse Namiibia aedlinnana.
Windhoekist põhja pool asuv elurikas Okahandja linn on piirkonna peamine kaubanduskeskus ja kohaliku Herero rahva oluline kultuurikeskus. Nimi “Okahandja” tähendab “kohta, kus kaks jõge ühinevad ja moodustavad ühe laia jõe. Need kaks hooajalist jõge on Okamita ja Okakango. Okahandja, tuntud kui “Namiibia aedlinn”, on rikkaliku kultuuripärandi, arvukate ajalooliste paikade ja suurepärase linnuvaatlusvõimalusega ümbruskonnas. Külastajaid ootavad ees mitmesugused huvitavad tegevused, sealhulgas värvilise kunsti- ja käsitööturu külastamine ja lähedal asuvate Gross Barmen’i noorendavate termaalveedega kuumaveeallikate külastamisvõimalus.
16.30 peame juba olema lennujaamas, sest kell 19-50 väljub lennuk, mis jõuab Frankfurti kell 05.20 juba järgmisel hommikul.
tagasilend
Kell 13.34 väljub lennuk Frankfurdist ja jõuab Tallinnasse kell 17.10.
Kavas võivad toimuda muutused sõltuvalt ilmastikust ja kohalikest oludest. Ka lennuajad võivad muutuda.